Késpenge csikordulása üvegen – ez a legkellemetlenebb hang az emberi fülek számára. Az eredmény nem véleményfelmérésnek, hanem mágnesrezonanciás mérésnek köszönhető. Brit kutatók 74 különféle zajt hallgattattak alanyaikkal, miközben mérték azok agyi reakcióit.
Bár a hangokat az agynak a „hallásfelelős” kéregrésze dolgozza fel, a kellemetlen zajok aktiválnak egy másik agyterületet is, amely érzelmeket dolgoz fel. A Newcastle-i Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a 2000 és 5000 hertz közötti frekvenciát viseli el az ember a legnehezebben.
A fülkínlistán a második zaj az üvegen megcsikorduló villa lett, a bronzérem a táblán megcsikorduló krétáé, megelőzve a körmöt, amely csak az 5. lett. A negyedik helyen az üveget „karistoló” vonalzó végzett.
A műszeres agyi felmérésen 13 alany vett részt, míg egy – ugyancsak brit – augusztusi műszertelenen kétezer. Annak eredménye szerint a szigetországbeliek a táblán megcsikorduló körmök zaját utálják a leginkább. Második a hányás hangja lett, a bronzérmet az autóriasztók kapták. A 4. helyen a fogorvosi fúró zaja, az ötödiken a köpés, a hatodikon a kutyacsaholás végzett. Hetedik lett a bőgő baba, 8. a teleszájas beszéd, kilencedik a fogcsikorgatás és csak a tizedik a megcsúszó kés hangja porcelán tányéron.
Ami a kellemes oldalt illeti, a hullámverés hangjait kedvelik a legjobban a britek. A második helyre az ablakon kopogó esőcseppek zaját sorolták – de csakis bentről hallgatva -, a harmadikra a léptek alatt ropogó havat tették. Negyedik lett a babakacaj, ötödik a madárcsicsergés, hatodik a tábortűz pattogása, hetedik egy embercsoport nevetése. 8. helyen végzett a cipőtalp alatt töredező száraz avar nesze, 9. a macskadorombolás, tizedik pedig a távoli harangszó.