-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapAbszolut FérfiFuturisztikus mocijával robbanna be a piacra

Futurisztikus mocijával robbanna be a piacra

Gimnazista korában rádiózott, de mindig valami többre és tartalmasabbra vágyott. Fröhlich Balázs tervezett már szélturbinát, belefogott az okos otthonok gyártásába, de most 3D-nyomtatóval készít futurisztikus, elektromos motorokat. És nem utolsó sorban a 25 éves fiút a La Femme című magazin beválogatta az 50 legtehetségesebb magyar fiatal közé.

A huszonéves pécsi feltaláló

Fröhlich Balázs nevével már találkozhattunk korábban, de a villamosmérnök-hallgató most valami egészen új dologgal rukkolt elő barátjával, Kálovics Andrással. Egy gyerekkori álmát váltotta valóra társával, sőt kicsit többet is annál. Motort gyártanak, méghozzá egészen egyedit.

– A kétkerekű különlegessége, hogy több eleme 3D-nyomtatással készült, vázát pedig lézerrel vágtuk ki – mondja Fröhlich Balázs.

Se kipufogó, se olajfolt – az elektromos moci Siófokig repíti utasát egy töltéssel

Börrögés nélkül harapja az utat

Az elektromos hajtású gép 120 kilométer per órával is tudna hasítani, de a sebességét lekorlátozták. Egy 4 kilowattos motor hajtja, így segédmotoros kerékpárnak minősül.

– A motor száz százalékban elektromos, ezért hangja sem túl sok van. Tankolni sem kell, elég egy 220 voltos csatlakozó, és 2,5-3 óra egy töltésre, amivel 120-150 kilométerre képesek elsuhanni – mondja Balázs.

Balázs gyerekkori álmát váltotta valóra ezzel a motorral

A vevő tervezheti meg a motorját

Balázs úgy tervezi, áprilisban dobja piacra az egyedi gyártású motorokat, és a vevő is bele tud majd szólni a küllemébe, például abba, hogy középen milyen falamellák díszítsék a járgányát.

Ezt nyomtatóval készítette Balázs

Ez a luxusrobogó a jövő mocija?

A fiatal tervező szerint, ezek olyan luxuscikkek lesznek, amiből nem jön szembe még egy az utcán.

– Nem a tucatgyártás a célunk, hanem olyan limitált darabszámú motorok gyártása, ami egy bizonyos vevőkört céloz meg. A motornak nagy előnye még, hogy gyorsan és könnyen össze lehet szerelni – mondja Balázs. Így ha valaki csak szétkapná és bedobná az autójába, azt is megteheti majd.

Balázs 3D-nyomtatókat is készít és alkot is velük

Balázs nemcsak motorokon dolgozott

Balázst idén beválogatta a La Femme magazin az 50 tehetséges magyar fiatal közé. Ez azt jelenti, hogy a pécsi srác több mint ezer lány és fiú között tűnt ki munkásságával. Balázs egy pár évvel ezelőtti találmányával, egy különleges piramissal hívta fel magára a figyelmet.

– Egy alternatív energiát termelő üvegpiramis volt, ami az üvegházhatást és a szélenergiát is fel tudta használni. Az elgondolásom lényege az volt, hogy a napsugárzás annyira felmelegíti benne a levegőt, hogy az meg tudja hajtani a turbinákat – magyarázza pár évvel ezelőtti pályázatának lényegét, amivel akkor országos versenyt is nyert.

[su_note note_color=”#ff6136″]A La Femme magazin azokat a harminc éven aluli tehetségeket karolja fel, akik kivételes adottságuk, szorgalmuk révén a jövő formálói, meghatározó személyiségei lehetnek Magyarországon és a világban. Nem egyszerűen csak ismertebbé akarják tenni őket és eredményeiket, hanem személyes fejlődésüket hat hónapos, egyénre szabott mentorprogrammal is segítik. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karáról nemcsak Balázst választották be a Top 50-be, hanem Sághegyi Adél Laurát, akiről korábban itt írtunk. [/su_note]

(Kiemelt képünket Csortos Szabolcs készítette)

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő