Hirdetés

Hat országból, harminchat kreatív, idegen ajkú diák sürög-forog napok óta a Létra-udvarban, akik helyi vállalkozások, csoportok és szervezetek összefogásával tanulhatnak többek között papírmerítést, horgolást, képregényrajzolást és graffitizést. Október elején egy színes falfestményt készítettek, mely nemsokára egy gigantikus képeslappá áll össze.

Az Erasmus + és a Tempus Közalapítvány támogatásával létrejött program helyszíne a Létra épülete, mely 1976-ig bőr-, illetve kesztyűgyárként működött. Az épület utcája, a Tettye-patak és környéke, a pécsi ipar bölcsője volt, jelenleg négy szintjén több mint egy tucat vállalkozás, csoport és szervezet dolgozik inkubátorházhoz hasonlóan.

– A projekt célja, hogy összekapcsoljuk a hagyományos kézművességet a kortárs kreatív ipar tevékenységeivel. Egyrészt a résztvevők hagyományos technikákat sajátíthatnak el az egyes workshopokon, másrészt megismerhetnek a mai ízlésnek, trendeknek megfelelő kreatív szakmákat és művészeteket. Szeretnénk megmutatni ezeknek a külföldi hallgatóknak, hogy a gyakorlati tudás megkerülhetetlen és szükséges, és hogy a szaktudást, a kétkezi munkát tisztelni, becsülni kell – mondja Pataki Erika, projektkoordinátor.

Hangsúlyozza, hogy ezeken a workshopokon a mindennapokban is használható gyakorlati, könnyen alkalmazható tudást adnak, mindeközben külön hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre, közösségképzésre, a kultúrák találkozására. A workshopokon túl a diákok vezetett városnézéseken is részt vesznek, aminek keretében megismerhetik a város nevezetességeit is.

A mintegy negyven, 16-30 év közötti diák 15 napig él és alkot Pécsen, ez idő alatt pedig különböző workshopokon vesznek részt. A Papír workshopon a papír történetéről, újrahasznosításáról és annak fontosságáról tanulnak; papírkészítő technikákat, papírnyomást és különböző festéstechnikákat sajátítanak el. Ezen a workshopon készülnek el továbbá a különféle alapjai/lapjai a könyvnek, a jegyzetfüzetnek, a képregényfüzetnek, a journalnak és a fanzinoknak. A Textil és bőr workshopon újrahasznosítási technikákat, vagyis keretes szövést, kötést, horgolást tanulhatnak a diákok. Az alkalmazott technikákkal egyedi, kisebb használati tárgyakat készíthetnek, például táskákat és tárcákat. Ezen a workshopon készülnek el továbbá a létrehozott produktumok különféle borítói.

A Könyvkötészeti workshopon egyedi, kézzel készült vázlatfüzetet, vagyis scatchbookok és jegyzetfüzetek készülnek. Itt elsajátíthatják a diákok a könyvkötészeti alapokat, a japán technikát, valamint az alkalmazott technikákat: vágást, ragasztást, préselést és varrást. A Képregény és fanzin worshopon street art inspirálta rövid képregényfüzeteket, illetve fanzinokat készítenek a hallgatók, emellett megismerhetik a keretezési módszereket és a keretezési időt, végül a Graffiti és „Mural Painting”workshopon a történeti áttekintésen és az alkalmazott technikákon túl egy közösségi falfestésen is részt vehetnek.

Hirdetés