A magyar származású Gilbert Vargát szerződtették jövő évtől a Pannon Filharmonikusok zenekar (PFZ) vezető karmesterének három évre az együttest immár nyolcadik éve vezető rezidens dirigens, Bogányi Tibor mellé – jelentették be a pécsi Kodály Központban kedden.
Az esemény különlegességét az is mutatta, hogy első ízben tartottak nyilvános társulati ülést a pécsi zenekarnál, amelyen a Pannon Filharmonikusok zenélt is a sajtó megjelent képviselőinek.
Horváth Zsolt, a PFZ igazgatója az eseményen korszakváltásnak nevezte a dirigens szerződtetését a zenekar életében, egyúttal azt a Kodály Központ átadásának jelentőségéhez hasonlította.
A brandet erősítik meg
Pécs polgármestere, Páva Zsolt kiemelte, a több mint 200 éves pécsi komolyzenei élet egyik mérföldkövéhez érkezett a zenekar, és Gilbert Varga pályája garancia arra, hogy a PFZ újabb szakmai szintlépése megtörténjen; a zenekar brandje tovább erősödik a karmester érkezésével.
– Ez a pillanat azonban a kiváló művészi és szakmai kvalitásokkal bíró társulat zenészei nélkül nem érkezhetett volna el, hiszen az általuk végzett munkának köszönhető az is, hogy Gilbert Varga a pécsi zenekart választotta. Így elvárás volt részemről, hogy a zenekari dolgozók bérét is próbáljuk meg magasabb szintre emelni, így egy béremelés is küszöbön áll – mondta.
Esernyő a művészet
Gilbert Varga az eseményen Mario Vargas Llosa, Nobel-díjas perui író szavait idézve arról beszélt, hogy az élet nehézségeit jelképező forgószél fölé kizárólag a művészet „tarthat esernyőt”. A dirigens szólt arról is, hogy saját magát sokkal inkább tekinti a kreatív művészet szolgálójának, mint alkotónak. Mint mondta, szeretné, ha a következő három év után egyfajta elismerésként nevét Varga Gilbertként írnák le, ahogyan az Magyarországon szokás.
Oroszlánok a zenészek
Bogányi Tibor a társulati ülésen képletesen szólva azt mondta, hogy a zenekar tagjai mintegy oroszlánként szemlélik a karmestert, keresik a gyenge pontjait, megpróbálják felfalni.
– Az elmúlt hét év alatt nem akartak még megenni, még három évet együtt tudunk dolgozni. Úgy gondolom, a zenekar egy fantasztikus maestro, egy partner leszerződtetésével tud tovább fejlődni – mondta.
Egyúttal örömének adott hangot, hogy még több olyan produkciót tudnak majd így adni a közönségünknek, amelyek egyenesen Berlinben vagy Londonban is elképzelhetőek.
Két dirigens, egy cél
Morvay Ágnes, a PFZ művészeti tanácsának elnöke egyebek mellett közölte: a zenekar a két dirigens együttműködéséből csak profitálhat, ugyanis „Gilbert Varga tapasztalata, letisztult, konkrét hangzásképe és ennek megvalósítására törekvő művészeti munkája mellett ott van Bogányi Tibor tehetséges, fiatalos személyiségének lendülete is”.
Magyar felmenők
A Londonban született Gilbert Varga külföldre emigrált legendás magyar hegedűművész, Varga Tibor fiaként először hegedűművésznek készült, majd a karmesteri pulpituson találta meg méltó helyét. Korábban a magyar emigránsok által alapított Philharmonia Hungarica és a Baszk Szimfonikusok, jelenleg pedig a Taipei Szimfonikusok vezető karmestere. Dolgozott a malmöi és a stuttgarti szimfonikusok első állandó vendégkarmestereként, valamint szintén vendégkarmesterként a világ legkiválóbb együtteseit dirigálja az Egyesült Államoktól Tajvanig.