A Gombold újra! pályázat immár harmadik éve van jelen a magyar divat világában. A verseny segítségével fiatal divattervezők kapnak lehetőséget arra, hogy elindítsák és felfuttassák saját márkájukat. Az idei Gombold újra! kivonatát Pécsett, a Zsolnay-negyedben is kiállították. Az Abszolút Nő pedig megnézte, milyen kollekciók születtek a magyar tervezők keze alatt.
Aki még nem tudná…
A Gombold újra! pályázat és a hozzá kapcsolódó bemutatók és kiállítások során 2011 óta számos hazai tervező munkáit ismerhette meg a szélesebb közönség.
2012-ben a pályázat az elsőhöz hasonló, a magyar öltözködési hagyományok felelevenítését céljául kitűző tematikával folytatódott, a program pedig kibővült: a versenyprogram mellett a rendezvényen tehetséges magyar divattervezők mutatták be a 2012/2013-as őszi-téli kollekcióikat, valamint konferencia és vásár segítette a magyar divat megismertetését.
2013-ban a Gombold újra! egy újabb szintre lépett: immár a három napos divatesemény, a Central European Fashion Days részeként a rendezvénnyel párhuzamosan a pályázat is elindult a nemzetköziesedés útján. A Gombold újra! Közép-Európa pályázat ezúttal a közép-európai kulturális értékek által ihletett pályamunkákat várt, ezáltal ráirányítva a figyelmet a régió szellemi örökségére és a négy visegrádi ország (Csehország Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) közös kulturális identitásában rejlő lehetőségekre.
Forrás: www.designterminal.hu
1. Domokos Mihály döntős és különdíjas lett a 2011-es Gombold újra! pályázaton, majd a versenyt követően megalkotta saját márkáját Zako néven. Ezzel kivívta magának a megtiszteltetést, hogy idei őszi/téli kollekciójának darabjait bemutatták a 2013-as divatbemutatón is. A darab érdekessége, hogy uniszex, a kifutón például férfimodell viselte az inget.
3. A bal oldali hosszú ruha szintén a Zako márka egyik darabja, különlegessége, hogy úgyszintén uniszex.
4. A jobb oldali szett a négy MOME-s diákból álló (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) T208 elnevezésű csapat munkája. Ha jobban megnézzük, kiszúrhatjuk az inspiráció tárgyát: Polski Fiat, és a ’80-as évek.
5. Három ruha, egy alkotó. Csík Orsolya keze munkáját dicséri ez a három csodálatos darab. A kollekció neve Bedclothes, magyarul ágy ruhák, amit nem más, mint a magasra vetett ágyak ihlettek. Utóbbi egyébként csak a közép-európai régió hálószobáira volt jellemző. Orsi Newcomer öltözék kategóriában fődíjas lett, és az INQ concept már le is csapott rá, 15-20 hasonló stílusú ruhát tervezett nekik, amit a prágai Fashion Weekeden már be is mutattak.
[note note_color=”#ffd866″]Nézd meg a saját szemeddel is!
A Gombold újra! alkotói pályázat darabjai november 15-ig láthatóak a Zsolnay-negyed E78 épületében. [/note]
6. Mán Renáta a kosárfonásból inspirálódott. Bal oldali ruhája a látványruha, a jobb oldali képen pedig a hordható változat látható, elasztikus anyagból.
7. Kovács Ágnes Newcomer kiegészítő kategóriában fődíjas lett. Őt szintén a fonás, de nem a kosár, hanem a hajfonatok ihlették meg. Táskái különleges illesztési technikával készületek. (bal oldali kép)
8. Veszprémi Gabriella a Komod márka kiegészítőit készíti. A Gombold újra! pályázatára azonban Victor Vasarely művészetéből táplálkozott. Átlátszó táskáit fekete geometrikus mintákkal díszítette. (jobb oldali fotó)
9. Tomcsányi Dóri szintén meghívott vendégként szerepelt az idei versenyen. Bár a pályázatra is küldött be munkákat, a Negyedben látható szett a profi tervező őszi kollekciójából való.
6. Bozsik Szilvia táskái akár pécsiek is lehetnének, hiszen a szentjánosbogár színű válltáskákat Zsolnay eozinja inspirálta.