Egy éve kezdődött meg a Karolina-külfejtés rekultivációja, mint ismert, előzőleg a lakók aláírásgyűjtéssel keresték meg Csizi Péter akkori országgyűlési képviselőt. 2018. március 22-én ünnepélyes keretek között döntötték az első kupac földet a bányatóba, ahol nagy erőkkel ezt követően meg is indultak a munkálatok. Szakadatlanul folyik a munka a külfejtésben, ennek egy év elteltével pedig már papíron és szabad szemmel is jól látható eredménye van.
November közepén lapunk arról számolt be, nyár végére elkészült a munka első fázisaként az a szűrőgát, ami segít a tó vizének kiszivattyúzásában és medrének feltöltésében. Ősszel pedig már nagyban zajlott a föld, a kövek visszahordása.
Nem akármilyen számokról van szó: a Karolina-külfejtésből 30 év alatt 8,5 millió tonna szenet termeltek ki, ezt kell visszapótolni a közeli meddőhányóból.
Ahhoz viszont, hogy a bányameddőt ki lehessen termelni, 33 ezer köbméternyi talajföldet halmoztak át a bányaüzem területén belül.
A közeli meddőhányóból 9,6 millió tonna meddőt hordanak majd vissza, a 120 hektáros területet pedig egy negyven centiméteres termőföldréteg fogja fedni – ide telepíthetőek később a növények.
Mintegy 207 ezer köbméter az a meddőmennyiség, amennyit egy év alatt sikerült kitermelni, áthalmozni, betölteni a bányatóba.
A bányatóval is sok a munka: huszonnyolc méter mély a meder, a munka kezdete óta 1.356.504 köbméter vizet szivattyúztak ki belőle. Ez egy óriási mennyiség, de várhatóan már nem tart sokáig a munkának ez a fázisa.
A jelenleg érvényben lévő bányászati és környezetvédelmi engedélyek szerint a bányagödör végső állapotát 2029 végéig kell kialakítani: ez a végső állapot a 0,4 méter vastag termőtalajréteg elterítését jelenti, és a 120 hektáron történő növényesítést.
A Pannon Hőerőmű Zrt.-nek 2032-ig van kötelezettsége a kész terület utógondozására – ez az eróziós jelenségek megszüntetését és az elpusztuló, vagy meg sem eredő növényzet pótlását fedi.
Ezekkel a betervezett feladatokkal jól állnak, az ütemterveknek megfelelően haladnak a munkák – tudtuk meg a Pannon Hőerőműtől.