Az EU-nak többek között az a baja az alapítványokba kiszervezett egyetemekkel, hogy a kuratóriumok tele vannak fideszes politikusokkal.
A ma délelőtti kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely az Erasmussal kapcsolatos uniós döntésről azt mondta: máshol is működnek ilyen formában egyetemek, és ülnek politikusok a vezető testületekben. A kormány szerint az Erasmus-döntés a jövő évre vonatkozik, ha nem lesz változás, akkor a kormány állja majd a költségeket.
Hétfőn a Népszavára hivatkozva írtuk meg, hogy nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn. Ilyen a Pécsi Tudományegyetem is.
Ha az Európai Bizottság nem változtat az Erasmus-döntésen, Magyarország pert indít, jelentette be továbbá Gulyás.
Az EU-s pénzekről szóló tanácsi határozatban ez áll:
„A korrekciós intézkedéssel összhangban a 2022. évi XXIX. törvény olyan módosításokat vezetett be, amelyek a közbeszerzésre és az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok hatályát kiterjesztették a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra is. A szabályozási keret azonban – a Bizottság többszöri kérése ellenére – még mindig nem akadályozza meg, hogy magas rangú tisztviselők, köztük az Országgyűlés és a magyar autonóm szervek politikai felsővezetői bekerüljenek a közérdekű vagyonkezelő alapítványok vezetőtestületeibe. Ezen túlmenően Magyarország 2022. november 1-jétől újra bevezette azt a lehetőséget (az általános tilalom alóli kivételként), hogy a politikai felsővezetők más, javadalmazással járó tisztséget is betölthessenek, többek között a közérdekű vagyonkezelő alapítványok vezetőtestületeiben. A Tanács úgy véli, hogy ezen okok miatt, amelyeket a Bizottság közleménye még részletesebben ismertet, a szabályozási keret gyengeségei az új jogalkotási fejleményekkel együtt súlyosbítják a korrekciós intézkedése által kezelni hivatott esetleges összeférhetetlenséget, és ezért nem tekinti azt alkalmasnak a Bizottság által eredetileg felvetett aggályok eloszlatására.”
via 444