Amikor nekünk, szülőknek új cipőre van szükségünk, elindulunk és mutatós, kényelmes, a ruhatárunkkal színben és stílusban harmonizáló lábbelit keresünk. De vajon tudjuk-e, hogy gyermekeinknek milyen szempontok alapján válasszunk?
Szülőkként tapasztalatból tudjuk, hogy a gyerekek lába rendkívül gyorsan nő. Sokan gondolkodnak a testvérek, rokonok kinőtt lábbelijeinek öröklésében, Dr. Szász Katalin gyermek-ortopéd szakorvos szerint ez nem a legjobb megoldás.
Cipővásárláskor mindenek előtt a lábbeli méretének megválasztását tartja döntő fontosságúnak a pécsi Ortopédiai Klinika munkatársa.
– Ha megtehetjük, körberajzolhatjuk a gyermek lábát, amit aztán a cipő talpával összehasonlítunk, de sokkal egyszerűbb, ha a cipő felvétele után a gyermek sarka mögött megpróbáljuk az ujjunkat becsúsztatni a cipőbe. Ideális a cipő mérete, ha az ujjunk minden nehézség nélkül befér a gyermek sarka mögé – hangsúlyozza Dr. Szász Katalin – Benti használatra jónak tartom a nem csúszós, tapadófelülettel ellátott zoknikat, illetve a puhatalpú cipőket, hiszen ezek állnak legközelebb a mezítlábas járáshoz. Kinti használatra szánt lábbeliknél viszont fontos, hogy a cipő hátsó kérge kemény legyen, jól tartsa a lábat. Ez főleg nyáron, a szandál választásánál kap nagyobb hangsúlyt – teszi hozzá.
Egyszerű használata miatt sokan szeretjük, de a doktornő ortopédiai szempontokat figyelembe véve nem ajánlja a vászon tornacipő, az úgynevezett „dorkó”, a gumi klumpa és a flip-flop papucs viselését, mivel ezek a lábbelik nem tartják megfelelően a sarkat. Hasonló ok miatt hagyjuk inkább a polcon a kislányok részére készített, a felnőtt szandálokra megszólalásig hasonlító, néhány vékonyka pántból álló modelleket is.
– A gumicsizma sem túl ideális, mivel a talpi kiképzése nagyon leegyszerűsített és merev. Bizonyos esetekben persze indokolt lehet a használata, viszont valóban csak akkor adjuk a gyermekre, ha azt az időjárás megkívánja – tanácsolja a doktornő
Amikor gyermekünk először áll fel, oldalazva megteszi az első lépéseit a kiságy rácsába kapaszkodva, majd kezünket szorítva elindul, aztán önállóan jár, ujjong az egész család. Ez az öröm azonban legrosszabb esetben csak addig tart, amíg el nem veszünk a cipőboltok kínálatában, és az ötödik szaküzlet meglátogatása után végképp elbizonytalanodunk: milyen cipőt vegyek a gyereknek??? Csak az egyszerűsíti a dolgunkat, hogy ebben az életkorban a gyermekünk még nem toporzékol mellettünk az üzletben, hogy neki akkor is a pillangós, vagy a Verdás papucscipő KELL! Gyermekbefolyás nélküli vásárlás estén higgadtan gondoljuk végig Dr. Szäsz Katalin szavait:
– A gyermek első tipegőjének kiválasztásánál is hasonló szempontok érvényesülnek, mint általában a cipőválasztásnál. A talp ne legyen nagyon merev, inkább hajlékony, míg a felsőrésznél az az ideális, ha inkább keményebb, jól tart. A szár hosszánál sokkal nagyobb jelentőségű a hátsó kéregrész keménysége, ha ez megfelelő, nem kell mindenáron a magas szárú cipőhöz ragaszkodni. Amikor még csak az első lépéseknél tartunk a lakásban, bőven megfelel a tapadós zokni, illetve a puhatalpú cipő. Az első „kinti” cipőket természetesen az évszaknak megfelelően választjuk ki, de a kezdeti méreteket a gyerekek olyan hamar kinövik, hogy a legelső cipő jelentősége ilyen értelemben nem nagyobb, mint bármelyik, későbbi cipőé.