-3 C
Pécs
hétfő, január 20, 2025
KezdőlapAbszolút NőkisFeketeGyógyszer vagy étrend-kiegészítő? Nem mindegy!

Gyógyszer vagy étrend-kiegészítő? Nem mindegy!

Ismerős szituáció, amikor percekig álldogálunk a gyógyszertárban, vagy a drogériában és azon gondolkozunk, hogy melyik vitamint emeljük le a polcról a több száz közül. Szinte felsorolhatatlan, hogy csak C-vitaminból hányfélét lehet találni: létezik por, tabletta, rágótabletta, kapszula és akkor a különböző árkategóriákról még nem is szóltunk.

Milyen vitaminokat szedjünk?

A hideg idő beköszöntével a gyógyszertárakban is megnő a forgalom, egyre több vitamint és étrend-kiegészítőt vásárolnak az emberek. Mint azt dr. Romvári Zsófia gyógyszerésztől megtudtuk, elsősorban a komplex vitaminokat, magnéziumot, C-vitamint, D-vitamint és különféle immunerősítőket keresik a pécsiek.

gyógyszertár

Dr. Princz János háziorvos, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke szerint nem ártunk azzal, ha a téli időszakban rendszeresen szedjük a fentebb felsorolt vitaminokat, ám ha valaki változatosan táplálkozik, és teljesen egészséges, a szervezetnek nincsen szüksége mesterséges vitaminforrásokra.

Egyetlen kivétel talán a D-vitamin, ezt érdemes pótolni a szürke évszakban – teszi hozzá a háziorvos.

– Télen jóval kevesebb a napsütéses órák száma, így ilyenkor a szervezetben nem termelődik annyi D-vitamin. A D-vitamin alacsony szintje pedig szinte minden betegség kockázatát megnöveli, szükséges a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez és a jól működő immunrendszerhez. A daganatos megbetegedéseket, szív-érrendszeri betegségeket, magas vérnyomást, agyvérzést, meddőséget, asztmát, felnőtteknél a 2-es típusú cukorbetegség és túlsúly kialakulásának kockázatát is megnöveli a hiánya.

Felmérésekkel bizonyították továbbá, hogy akiknek alacsony a D-vitamin szintjük, kétszer nagyobb esélyük van a depresszióra, és a koncentrálóképességük is csökken.

vitamin, evés, saláta

[note note_color=”#fbfc88″]

Érdemes tájékozódni

C -vitaminból ajánlott az úgynevezett liposzómás, vagy nyújtott hatású típust szedni. Ezeknél ugyanis a C-vitamint olyan természetes réteg védi, amely a sejthártyát is alkotja, a vitamin pedig sérülés és veszteség nélkül, könnyen eljut az emésztőszervekig, ahol csaknem 100%-os hatékonysággal szívódik fel a véráramba, majd onnan a sejtekbe. [/note]

Ár = Minőség?

Dr. Romvári Zsófia lapunknak elmondta, elsősorban nem az ár alapján érdemes tájékozódni.

– Legjobb, ha egyszerűen megkérdezzük a gyógyszertárban, hogy az adott vitamin vagy táplálékkiegészítő a gyógyszer vagy az étrend-kiegészítő kategóriába tartozik-e. Mindkét minősítés alatt létezik ugyanis például C-vitamin és D-vitamin is.

Az étrend-kiegészítők főként abban különböznek a gyógyszerektől, hogy rájuk kevésbé szigorú szabályozások vonatkoznak, nem vizsgálják be őket olyan alaposan, vagyis nem biztos, hogy az adott étrend-kiegészítőben megvan ez a mennyiségű hatóanyag, amit ráírtak a dobozára. Így hiába szedjük a tablettát, nem sokat érünk vele. Mindez természetesen a gyanúsan olcsó kategóriájú készítményekre igaz elsősorban.

Dr. Princz János még hozzáteszi: olyan esetekre is volt már példa, amikor az étrend-kiegészítő nemcsak hatástalan, de egy-egy hatóanyag miatt egyenesen káros volt.

vitamin, gyógyszer, betegség

A gyógyszer kategóriába sorolható vitaminok ezzel szemben teljesen biztonságosak, a szigorú engedélyeztetési procedúra ugyanis garancia arra, hogy tartalmazzák az ígért hatóanyagot és nem veszélyesek az egészségre. Így ezen készítmények közül szinte teljesen mindegy, hogy valami kétezer vagy ötezer forintba kerül – így a szakemberek.

Árkülönbség természetesen van az étrend-kiegészítők és a gyógyszer minősítésű vitaminok között, ám ez nem jelentős tétel. A drágább kategóriájú étrend-kiegészítők megközelítőleg ugyanannyiba kerülnek, mint a gyógyszerek.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő