Hiába van vasbetonból az immunrendszerünk, ősz közepe táján szinte mindenkinek kijár néhány nap ágyban fekvés. A biztonság kedvéért ilyenkor jobb orvoshoz fordulni, de azért némi háztáji kúrálgatással kiegészíthetjük az antibiotikumok és köptetők hatását. Lássuk, milyen gyógynövényeket vethetünk be a nátha elleni harcban!
Hagymafélék
Számos jótékony egészségügyi hatással rendelkeznek, antibiotikus tulajdonságuktól kezdve, a koleszterincsökkentőig. A fokhagymát és a vöröshagymát érdemes bevetni nátha és megfázás esetén is – kéntartalmú vegyületeiknek köszönhetően enyhítik a tüneteket.
A fokhagyma például helyi antibakteriális hatású, megszünteti az orrdugulást. Nyersen fogyasztva, magában vagy pirítóssal a leghatásosabb a torokfájás, hörgő-, és orrdugulás ellen. Az egyik legjobb, bár kétségkívül leggyomorforgatóbb módszer, ha mézzel keverjük.
Csipkebogyó
A mindenki által jól ismert csodaszer támogatja a szervezet védekező rendszerét. Náthás, influenzás panaszok esetén pedig enyhíti a kellemetlen tüneteket, mérsékli a lázat. Serkenti a máj és a vesék működését, gátolja az érfalak meszesedését, így több oldalról hozzájárul a szervezet tisztításához. Tulajdonképpen a vadrózsa terméséről van szó, mely egyébként igen gazdag C-vitaminban. 100 gramm csipkebogyóban fajtától függően több mint 200 mg van az immunerősítő vegyületből. A meleg csipkebogyótea ezért hatékony természetes gyógymód lehet megfázás esetén.
Borsmenta
Illóolaja nagy arányban tartalmaz mentolt, mely fertőtlenítő, hűsítő és vérkeringést fokozó hatással bír. Náthás megbetegedés esetén inhaláljunk a növényből készült olajjal, valamint fogyasszunk forró borsmenta teát.
Gyömbér
Természetes köhögéscsillapítóként hat, és a megfázás számos más tünete ellen is hatásos. Összehúzza az orr és a torok vérereit, így enyhíti a hurutos-dugulásos tüneteket. Mivel a gyógyhatású fűszernövénnyel izzadás is előidézhető, akár a lázas megbetegedés esetén is gyorsíthatja a felépülést.
Készítsünk belőle teát: egy kis darab friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig. Szűrjük le, ízesítsük fahéjjal, citrommal, mézzel.
Hárs
Már leveleiben fellelhetők gyógyító cseranyagok, vitaminok, virágja pedig tele van antibakteriális hatású flavonoidokkal, nyálkaanyagokkal, cseranyagokkal és illóolajjal. A belőle készített tea nagyon jó meghűlés, láz, köhögés esetén, továbbá tisztítja a veséket, segíti az emésztést, nyugtató hatású, erősíti a gyomrot, csökkenti a gyomor és a bélrendszer nyálkahártyájának irritációját, és bőrápoló hatóanyagai is ismertek.
Torma
A benne található izothiocianát nevű vegyület rendkívül hatékonyan tisztítja a hörgőket, és enyhíti az orrdugulást. Reszeljünk belőle pár kanálnyit, de az is megoldás lehet, ha az étkezéssel egybekötve fogyasztjuk el, például erős tormát (akár wasabit) eszünk virslivel, kenyérrel, vagy – ha bírjuk -, magában. A frissen reszelt torma – a gyömbérgyökérhez hasonlóan – remek orrtisztító. Baktérium- és vírusellenes hatása a kutatások szerint akár fél napon át is tarthat.
Chili
Csípős vegyületeinek köszönhetően a chili, valamint az erős paprika fogyasztása vérbőséget okoz a garatban és a légutakban – így enyhítve a megfázásos tüneteket. Emellett baktérium és vírusölő hatással is bír, tehát nem csupán a tüneteket csökkenti, hanem a kórokozókkal is elbánik. Ízesítsük vele az ételeinket, italainkat: tehetjük levesbe, de akár kakaóba is.