A tavasz, a természet megújulása gyakran magával hozza a megfázást is, mert ilyenkor még gyorsan hűl a levegő esténként, kevésbé figyelünk oda erre. Egyesek rohannak a háziorvoshoz, amint kettőt tüsszentenek, de van egy természetes csodaszer is, a gyömbér.
A friss gyömbért sokféleképpen fogyaszthatjuk: gyömbérrel ízesített víz, gyömbéres-mézes forró italok, gyömbértea, vagy csak szimplán gyömbérlé formájában például. Ezek közös tulajdonsága, hogy mindegyik rendkívül egészséges, sok internetes oldal szerint naponta ajánlatos a fogyasztás valamilyen formája.
A gyömbér jó többek között szív- és cukorbetegségre, gyomorbántalomra, gyulladáscsökkentésre, sőt még a rákos megbetegedés ellen is ajánlott a folyamatos alkalmazása. De mégis hogyan tud hatni a gyógynövény a már kialakult meghűlésre? Illetve milyen módon alkalmazható preventíven, megelőzve a betegséget?
A gyömbér felturbózza az immunrendszert és melegítő, izzasztó hatása miatt is természetes gyógyszerként használják megfázás és influenza kezelésére. Ilyen betegségek alatt javallott a növényt naponta többször fogyasztani, hogy a benne lévő vírusellenes, méregtelenítő és gombaölő hatások érvényesülhessenek. A növény egyébként jelentős mennyiségben tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket.
Dr. Forrai Márta, pécsi címzetes főorvos, háziorvos és természetgyógyász egy zöld koktélt ajánlott figyelmünkbe, melyet betegei napi szinten fogyasztanak. Alma, avokádó, spenót, brokkoli, egy darab gyömbér és valamilyen idénygyümölcs a turmix tartalma. Reggelente a kisbabáknak fél, nagyobb gyermekeknek 1, felnőtteknek 3-4 decilitert javallott fogyasztani. A doktornő esténként gyömbérteát fogyaszt családjával. Életmódtáborok alkalmával pedig például nyers almát, gyömbért, citromot turmixol össze vízzel és fahéjjal a táborozók megelégedésére.
Egy másik internetes oldal, a házipatika.com szerint a gyömbér különösen előnyösen hat akkor, ha megfáztunk vagy influenzásak vagyunk. A gyömbérben ugyanis vírus- és baktériumellenes hatóanyagok is találhatóak, izzasztó hatása is ismert, ezzel csökkenti a lázat. Mindemellett csillapítja a köhögést, mert csípős hatása segít megtisztítani a tüdőt a felgyülemlett nyálkától.
[su_box title=”Egy recept neked” style=”soft” box_color=”#a6c663″]
Hozzávalók a gyömbértea elkészítéséhez:
5 dl víz
közepes darab gyömbér
1 rúd fahéj
citrom
méz
Így készül a gyömbértea:
1. Pucold meg a gyömbért, majd vékonyan szeleteld föl.
2. Tedd fel a vizet forrni, közben dobd bele a gyömbérszeleteket, a fahéjrudat és néhány citromszeletet is.
3. Amikor felforrt a gyömbértea, vedd le a tűzről az edényt, takard le, és hagyd állni 15 percet.
4. Szűrd le a teát. Ízesítsd ízlés szerint mézzel vagy bármilyen édesítőszerrel.[/su_box]
Milyen módszereket alkalmazhatunk még, ha már megtörtént a baj?
- Az orrváladék fellazítását, ürülését elősegíti a bőséges folyadékfogyasztás.
- Hasznos lehet különböző illóolajok (eukaliptusz, mentol, hibiszkusz, kámfor) inhalálása, belélegzése is.
- Kitűnő házi szer a hagymatea is. Két-három fej jól megmosott hagymát héjával együtt összevágunk, és egy liter vízben néhány percig főzzük.
- Torokfájás esetén bármilyen forró ital megfelel, de legjobb a kamillából, vagy zsályából készült gyógytea, ugyanis ezek megakadályozzák a gyulladást és ellenállóbbá teszik a nyálkahártyát.
- Kurkumaital, szintén dr. Forray Márta ajánlásával: összeforralt növényi tej (pl. kókusztej), 1 kanál kókuszzsír, 1 fél teáskanál kurkuma, 2 cm gyömbér, esetleg méz.
- Egy jó összetételű bélflóra-erősítő, -felépítő is sokat segíthet az immunrendszer erősítésében. Nem csak akkor ajánlott, ha antibiotikumot szedünk.