Alattomos kór terjed a városban. Jó hír, hogy a lázzal, hasmenéssel és hányással járó betegség hamar elmúlik, az a pár nap viszont, amíg tart, kemény lehet.
A városban bujkáló betegség szinte olyan, mintha nem is létezne. Nem kapja el mindenki, nem tizedeli a lakosságot, de annak a néhány szerencsétlennek, aki belefut, egy-két napig lesz programja.
Princz János háziorvos, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének Baranya megyei elnöke lapunknak elmondta, hogy egy hányással, hasmenéssel, és esetenként lázzal járó betegség valóban felütötte a fejét a városban, főleg munkahelyeken, családokban, és az iskolákban honol, ott ahol sok ember van összezárva kis helyen. Az viszont szinte biztos, hogy nem valamiféle komoly járványról van szó, hanem egy közönséges vírusfertőzésről.
A kórság szerencsére csak jön és megy, a háziorvos szerint ugyanis ez egy gyors lefolyású fertőzés, ami 3-4 nap alatt már elvileg távozik is a szervezetből. Amíg viszont dolgunk van vele, addig érdemes Princz tanácsát megfogadni, és gyorsan belekezdeni egy rövid diétába – nem mintha az embernek kedve lenne ilyenkor a napi háromszori étkezéshez.
A lényeg, hogy egy napot minimum koplaljunk, és igyunk sok folyadékot (lehetőleg tiszta vizet). Aki nem bírja a kényszerű éhkoppot, az egy kis ropival és háztartási keksszel dobhatja fel a szigorú ágynyugalmat. A koplalás utáni napon már jöhet egy kis sós főtt krumpli, de csak óvatosan.
Princz elmondta, hogy a betegség az alapvető higéniai szabályokat (pl. a rendszeres kézmosást) betartva nem fertőz, közel sem olyan veszélyes és ragadós, mint egy influenza.
Az ilyen hányással és hasmenéssel járó betegségeket megelőző higiéniai szabályokat, teendőket, megoldásokat kutatva feltettünk pár kérdést a pécsi ÁNTSZ-nek is, ahol azt a választ kaptuk, hogy kérdésben a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervénél tevékenykedő megyei tisztifőorvos tud segíteni, akinek kérdéseinket levélben fel is tettük. A már megválaszolt levelünk útja a kormányhivatalba vezetett, ahol a mai napig jóváhagyásra vár.
Időközben megkaptuk az ÁNTSZ válaszát, melyben megerősítették, a háziorvos által említett higéniai szempontok fontosságát. Kiemelték, hogy a személyi higiéne és a környezet tisztán tartásának hiánya, valamint az élelmiszer-higiénés rendszabályok megsértése is hozzájárulhat a megbetegedések kialakulásához. Legfontosabb tehát a kézmosás WC használat után, étkezés, ételkészítés előtt, és egy hányós-hasmenéses beteggel való érintkezést követően. A szakemberek azt tanácsolják, hogy teljes gyógyulásunkig ne menjünk közösségbe és kiemelten kerüljük az érintkezést kisgyermekekkel, idősekkel és gyengült immunrendszerű betegekkel.