3 C
Pécs
csütörtök, november 21, 2024
KezdőlapPécs AktuálGyorsabbak lesznek a pécsi mentők

Gyorsabbak lesznek a pécsi mentők

Pécs nagy nyertese lehet az Új Széchenyi Terv egyik pályázatának, hiszen egy készségfejlesztő labort és egy szimulációs központot is kialakítanak majd a városban. Emellett mentőautókat ad át, valamint három új mentőállomást épít, négyet pedig felújít az Országos Mentőszolgálat Baranya megyében. 

Az Új Széchenyi Terv infrastruktúra-fejlesztést célzó pályázatának segítségével az Országos Mentőszolgálat közel 11 milliárd forintot fordít arra, hogy országszerte javuljanak a sürgősségi ellátáshoz való hozzáférés esélyei. A cél, hogy a kivonulást gyorsítsák, és a segélyhívástól számított 15 percen belül a helyszínre érkezzen a mentőautó.

A pályázat az ország 18 megyéjét érinti. Az uniós támogatásból finanszírozott fejlesztések pedig várhatóan 2014 második felére meg is valósulnak az egész országban.

– Bár a közbeszerzéseket még nem írták ki, néhány terv már ismert: a komlói, a Pécs I-es, a sellyei és a siklósi állomásokat fejleszteni fogják. De nemcsak a garázsok újulnak majd meg, korszerűsítik majd a kiszolgálóhelyeket és az irányítási rendszereket is. Pécsváradon, Sásdon és Szentlőrincen pedig mentőállomások épülnek a hálózat javítása érdekében. A most létesítendő állomásokon 2-2 db új mentőautó fog szolgálatba állni – tudtuk meg Kisanyik Tímeától, az Országos Mentőszolgálat Kommunikációs munkacsoport-vezetőjétől.

A kétszáz megpályázható mentőautót a megyék között egyenletesen osztják el, és azok folyamatosan érkeznek az állomásokra. Az OMSZ tájékoztatása szerint azonban további fejlesztések is elérhetők lesznek, hiszen a gépjármű, az orvostechnikai és oktatási eszközök közbeszerzési eljárásai 2013 nyarán, míg az építési-felújítási munkák közbeszerzési eljárásai várhatóan az év második felében indulnak meg.

Kisanyik Tímea azt is elárulta, hogy Pécset több szempontból is kivételezettként érinti a pályázat. Komoly egyetemi központként és megyeszékhelyként is kedvezményezett helyzetben van, ezért egy úgynevezett skill-labort és egy szimulációs központot is kialakítanak a városban.

Előbbi a gyakorlati tudás elsajátítását szolgálja. Segítségével korszerű oktatási technikákkal nyílik lehetőség a klinikai készségek fejlesztésére.

A szimulációs központot pedig olyan eszközökkel szerelik fel, amelyek a betegek életjelenségeit modellezik, tehát az ellátás során szükséges vizsgálat, beavatkozás elvégzését lehet velük gyakorolni. Ezek a folyamatok digitálisan is rögzíthetők, így később elemezni is lehet azokat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő