7 C
Pécs
kedd, november 5, 2024
Kezdőlapne pipáld kiGyorsulnak a bírósági eljárások

Gyorsulnak a bírósági eljárások

Az Országgyűlés csütörtökön a bíróságok hatékony működését és a bírósági eljárások gyorsítását célzó törvénymódosításokat fogadott el, így a jövőben egyebek mellett lehetővé válik a bíróságok szükséges létszámának évenkénti meghatározása, továbbá a bírák folyamatos képzése, illetve egyes szabályok egyszerűsítése.

A parlament a kétharmados támogatás igénylő részeket 258 igen, 16 nem és 96 tartózkodás mellett fogadta el, és szinte ugyanez volt a szavazati arány a feles többséggel módosítható paragrafusok zárószavazásánál is. A bíróságoknak a szabályszerűen megidézett vádlottak távollétében is megengednék az eljárások lefolytatását, amennyiben az érintett nem kíván részt venni a tárgyaláson.

Emellett szankciókra számíthatnak a tárgyalástól nem elháríthatatlan okból távolmaradó védők.

A honatyák a tárgyalásmellőzés lehetőségét kiterjesztették az ötévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűncselekményekre, valamint egyszerűsítettek számos, az eljárásban részt vevők jogait ténylegesen nem szolgáló szabályokat.

A polgári perrendtartás módosításának legfontosabb eleme, hogy kötelező jogi képviselet esetében szigorú határidőkhöz kötnék a keresetváltoztatás, a viszontkereset és a beszámítási kifogás előterjesztését.

Az új törvények pályaalkalmassági vizsgálat bevezetésével szigorítaná a bírósági vezetők kinevezésének feltételeit, így a kinevezés előtt állást kell foglalni abban a kérdésben, hogy a jelöltet a személyiségjegyei alkalmassá teszik-e a bírói munka elvégzésére.

A változtatások kiterjednek a bírák rendszeres kötelező képzésére is, illetve megújítja az értékelésükre kidolgozott rendszert, a jelenleg működő fegyelmi bíróságokat pedig szolgálati bíróságok váltják fel.

A parlament tizennégyre bővítette a bírák esetében jelenleg alkalmazott tíz fizetési fokozatot: az emelkedő juttatásokkal a hosszú szolgálati idővel rendelkező bírák anyagi ösztönzését kívánják elérni.

A jövőben változatlanul az Országos Igazságszolgáltatási Tanács láthatja el a bíróságok központi igazgatását, ugyanakkor az OIT kiemelt feladata lenne a bírák munkaterhét mérő rendszer kialakítása, és ennek alapján a bírói létszám évenkénti meghatározása. A rendszer az ügyek száma mellett azok nehézségét is figyelembe veszi.

Módosult továbbá az OIT összetétele is, az igazságügyi tárcavezető mellett a testület tagja lett a mindenkori államháztartásért felelős (jelenleg a nemzetgazdasági) miniszter is. A parlament kérte a törvény sürgős kihirdetését.

Az Országgyűlés csütörtökön a bíróságok elnevezéséről, székhelyéről és illetékességi területének meghatározásáról szóló törvényt is elfogadta, amely rögzíti: a kiegyenlítettebb terhelés érdekében a jelenleg a Győri Ítélőtáblához tartozó Zala megye 2011. március 1-jétől átkerüljön a Pécsi Ítélőtábla illetékessége alá.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő