Gyümölcs vs. multivitaminok: miből mennyit az egészséges életmódhoz?

Hirdetés

Jelen helyzetben mást sem lehet hallani, mint azt, hogy mennyire fontos az egészségünk megőrzése érdekében az immunrendszer erősítése, a szervezet ellenállóbbá tétele. Ebben pedig a vitaminoknak elévülhetetlen szerepük van. A vitaminok ugyanis olyan szerves anyagok, amelyekre mindannyiunknak szükségünk van, a szervezetünk azonban nem tudja előállítani, ezért azt nekünk kell pótolni. Tápanyagban gazdag, változatos táplálkozással elméletileg minden szükséges vitaminból kellő mennyiséget viszünk a szervezetünkbe. De ez valóban így van, vagy szükséges a vitaminok pótlása például multivitamin formájában? Írásunkból kiderül!

A legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok

Kisebb-nagyobb mértékben minden vitaminra és ásványi anyagra szükségünk van, hogy valóban egészségesek legyünk. A C-vitamin például az emberi szervezet védőpajzsa. Elengedhetetlen az agyalapi mirigy, a máj és a lép megfelelő működéséhez, de részt vesz a fogak és a csontok felépítésében, és a stressz kivédésében is. Bár a csontok szempontjából szükséges a C-vitamin, ilyen téren az igazi nagyágyú a D-vitamin, amely gyerekkorban a csontfejlődésben játszik óriási szerepet, felnőtt korban pedig a csontritkulás megelőzésében.

Az A-vitamin felelős a szemünk, valamint a bőrünk egészségéért, és növeli az immunrendszer hatékonyságát is. Az immunrendszer megfelelő működésében a különféle B vitaminok is részt vesznek, amelyek emellett felelősek az idegrendszer működéséért is.

Szervezetünknek azonban nem csupán vitaminokra, de ásványi anyagokra is szüksége van. 

  • A kalcium például segít megőrizni a csontok egészségét
  • míg a magnézium az izmok egészséges működését segíti elő. Gondoljunk csak arra, milyen kellemetlen, amikor begörcsöl a lábunk, aminek hátterében leggyakrabban a magnéziumhiány áll. 
  • Ugyan az eddigiekhez képest cinkből kevesebbre van szüksége a szervezetünknek, de a sejtek ellenállóképességéhez mégis nélkülözhetetlen.

Miben találhatjuk meg ezeket a vitaminokat?

A vitaminokat a szervezetünk nem képes előállítani – kivételt ez alól csak a D-vitamin képez – ezért azokat táplálékkal kell bejuttatnunk a szervezetünkbe, elsősorban friss gyümölcsök és zöldségek formájában. Így például sok A-vitamin található a spenótban, sárgarépában, tojásban, a C-vitamin raktárainkat pedig a citrusok mellett eperrel, káposztával, paprikával, csipkebogyóval is felturbózhatjuk.

B vitamin a tejtermékekben, és az állati eredetű fehérjékben van, ahogyan a kalcium is. Magnéziumért fogyasszunk banánt, cinket pedig az almában találunk olyan mennyiségben, amire a szervezetünknek szüksége van.

Szükség van vitaminpótlásra?

Megfelelő táplálkozás mellett sem biztos, hogy tudjuk biztosítani minden vitaminból és ásványi anyagból azt a mennyiséget, amelyre a szervezetünknek szüksége van. Ha valamelyik vitaminból hiány alakul ki, az akár súlyos betegségekhez is vezet, éppen ezért mindenképp oda kell figyelnünk arra, hogy a vitaminraktáraink tele legyenek. Ebben tudnak hatékony segítséget nyújtani a vitaminkészítmények, elsősorban a multivitaminok. Ezeket oly módon állítják össze, hogy akár már egy szem képes fedezni a napi vitamin – és ásványi anyag szükségletünket.

A vitaminok egészségünk legfontosabb építőkövei, ezért nagyon fontos, hogy ügyeljünk arra, megfelelő mennyiségben jussunk hozzájuk! Fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, és még emellett is célszerű a vitaminpótlásra figyelni.

(x)

Hirdetés