A Demokratikus Koalíció (DK) szerint ellehetetlenülnek az alapítványi és a magániskolák, mert a jövő évi költségvetési törvényjavaslat alapján csökkenteni akarják a nekik juttatott támogatást – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Oláh Lajos. A képviselő úgy fogalmazott: ha a jogszabályt változatlan formában fogadják el, akkor „nincs más hátra”, mint hogy ezek az iskolák, oktatóik és a szülők összefogjanak és a „civil ellenállás irányába mozduljanak el”.
A képviselő közölte, hogy a 2012-13-as adatok alapján a döntés az óvodák és az általános iskolák két, a gimnáziumok 14, a szakközépiskolák 20, az alapfokú művészetoktatási intézmények 50 százalékát érinti. Ez több mint 15 ezer munkavállalót és nagyjából 300 ezer gyermeket jelent.
Ezek az intézmények korábban megállapodást kötöttek az oktatási kormányzattal, de ezt az egyezséget most felrúgták – fogalmazott.
A megállapodás arról szólt, hogy a civil fenntartású alapítványi és magániskolák pedagógusainak, pedagógusasszisztenseinek, titkárainak és könyvtárosainak bérköltségét az állam száz százalékban finanszírozza – emlékeztetett.
A jövő évi költségvetési törvényről szóló javaslat viszont 75 százalékra csökkentené a finanszírozást – hívta fel a figyelmet. Hozzátette, a pedagógussegítők közül ráadásul csak azok után járna állami finanszírozás, akiknek van pedagógusi végzettségük, de egy rendszergazda vagy egy iskolatitkár egyáltalán nem biztos, hogy rendelkezik ilyennel.
Az lenne a tisztességes, ha a kormány kimondaná, hogy az alapítványi vagy magániskolákban tandíjat vezessenek be – közölte.
Oláh Lajos a változtatás lehetséges motivációjának nevezte, hogy a kabinet tovább akarja növelni az egyházak befolyását.
A DK önkormányzati képviselői határozati javaslatot fognak beterjeszteni azokban az önkormányzatokban, ahol jelen vannak. Ebben azt javasolják, hogy az önkormányzat kérje a törvénytervezet módosítását – folytatta a politikus, aki úgy összegzett: a törvénnyel „Orbán Viktor egy újabb szöget vert be a jövő generációjának a koporsójába”.
Arra a kérdésre, hogy az iskolák esetében hogyan képzelik el a civil ellenállást, azt mondta, „bízzuk rá az iskolákra, a gyerekekre és a szülőkre (…), elég kreatívak lesznek”.