Hirdetés

Milyen a jó szerveshulladék-arány a komposztban? Mit tegyünk, ha penészedik? Mennyi idő kell a komposztnak? A komposztálás helyes módját a HungAIRy Life integrált projekt keretén belül ismertetjük.

A háztartásunkban keletkező szemét közel egyharmada komposztálásra alkalmas szerves anyag, amelyet természetes módon hasznosíthatunk újra, csökkentve így többek között a légszennyezést. De ennél többről van szó.

A jövőre kötelezővé tett komposztálás megannyi pozitív hatása között említhető, hogy így az általunk termelt szerves-hulladék mennyisége is csökken (nem kerül az amúgy is túlterhelt szeméttelepekre, nem égetik el), több szerves hulladék jut vissza a természetes körforgásba, a folyamat közben pedig szén-dioxid, ásványi anyagok és értékes humusz keletkezik, kedvezve növényeinknek és a földben élő állatoknak.

Fontos további érv a komposztálás mellett, hogy kevesebbet költünk így hulladékkezelési díjra és még virágföldre sem kell pénzt kiadni, hiszen magunk állítjuk azt elő.

A komposztálás megannyi előnyét és lehetséges alapanyagait korábbi cikkeinkben részletesen bemutattuk, most pedig a komposztálás helyes módjáról lesz röviden szó.

Hogyan komposztáljunk?

A komposztálás biológiai lebomlás, amelynek során a legfontosabb, hogy megfelelő arányban kerüljön a komposztálónkba nitrogénben és szénben gazdag szerves hulladék. Ha nincs szén és nitrogén, a lebomlásért felelős mikroorganizmusok nem fogják tudni elvégezni a munkát és humusz helyett egy kupacnyi rothadó, bűzlő hulladékot kapunk.

Az aranyszabály az ideális komposzthoz: 75 százalék zöldhulladékhoz (zöldség, gyümölcs, fű) adjunk 25 százalék barnahulladékot (gallyak, forgács, mulcs).

Ha jól csináljuk, azt érezni fogjuk: a sikeres komposztálás során hő keletkezik, amit tenyerünkkel ellenőrizhetünk is. Ha rohad, penészedik a komposzt, akkor valószínűleg nem kap elég oxigént, ezért lazítani kell a szerkezetén, meg kell mozgatni. A legjobb, ha a komposztládát félárnyékos helyre tesszük, hogy ne érje közvetlenül sok nap, de ne mossa el az eső sem.

Végezetül egy fontos dolog: a komposztnak idő kell. A frissebb, 3 hónapos komposztban még lehetnek nem kívánatos, káros anyagok, de a kész, 12 hónapos komposzt már tökéletes a talaj javításához.

A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Hirdetés