Pécsett több helyen lehet látni – leginkább panel-, valamint társasházak között – szigetelt, téliesített dobozokat. Ezek véletlenül sem díszből vannak ott, hanem nagyon fontos szerepet látnak el: rengeteg kis életet mentenek meg évről évre a „macskaházakat” készítő és elhelyező állatbarátok.
Ugye te se nagyon ismersz olyat, aki nem imádja az aranyos kölyökkutyákat és kiscicákat? Bizony mi sem. De képzeld el, hogy az anyaállat az utcán tengeti mindennapjait és itt is szüli meg az aranyos piciket. Ha állatbarát emberek nem segítenek rajtuk, sok csöppség eleve halálra van ítélve. És sajnos bizony sok-sok ilyen eset van, holott Pécsett számos állatvédő szervezet és magánszemély dolgozik azon, hogy megállítsák a folyamatot.
Lapunk kiderítette, kik állnak a rejtélyes életmentő dobozok mögött és utána járt, mi is a cél ezekkel.
– Rengeteg türelem és munka macskákat egy adott helyhez szoktatni. Ebben segít a viszonylag rendszeres időben történő etetés és a házikók. Hiszen a kóbor cicákat csak akkor lehet ivartalaníttatni, ha fix helyre járnak és megfoghatók. Több helyen próbálok kézhez szoktatni vadon élő cicákat, hogy elvihessem őket orvoshoz és ne növekedjen tovább az utcai szaporulat. El kell mondanom, hogy sajnos legalább annyi gerinctelen alak van, mint állatszerető ember. Novemberben például a négy bunginkból kettőt valaki eltávolított. Nem messze az eredeti helyüktől megtaláltam őket a szakadó esőben, bejárattal felfelé fordítva. Sokat ártott, akit zavartak a dobozok – nyilatkozta lapunknak egy névtelenségét kérő állatbarát, aki párjával 3 éve ment már macskákat és ez idő alatt körülbelül 15 dobozt helyezett el Pécs különböző helyszínein.
Sok macskabarát él Pécsett, akikre az utcai cicák is számíthatnak
– Vannak hozzánk hasonló állatszeretők, akik jóval többet etetnek ugyanígy naponta. Nálunk otthon most nyolc saját, örökbefogadott macska van, és négy helyre járunk etetni. Mi, cicások tartjuk a kapcsolatot, szerencsére Uránvárosban is vagyunk legalább hárman. Emellett szoros kapcsolatot ápolunk az állatvédő egyesületekkel is, én főként Korner Zsuzsannával, a Kulturált Állattartásért és Tiszta Környezetért Egyesület elnökével, aki például az ivartalaníttatásban segít. Egyébként sokat haladnánk, ha külföldi minta alapján például az itthoni idősotthonokban is tarthatnának cicákat a lakók. Mindenki jól járna, remek terápiás állatok – mondta lapunknak az állatimádó nő.
Mint mondta, a kóbor cicák közül a szelídek szinte mind kidobott állatok, amelyek pedig eleve az utcán születtek, általában nagyon félnek az embertől. Felhívta a figyelmet arra is, hogy rengeteg veszély leselkedik a vadon élő macskákra: rókák, éhezés, megfázás, harc az élelemért, emberi gonoszság.
Hangsúlyozta, a végső cél minden patronált macska esetében az ivartalanítás és az, hogy lehetőleg örökbefogadót találjanak neki.
Hogy készülnek a cicadobozok?
Mint kiderült, Pécsett vannak az utcákon szigetelt bungalók és etetődobozok is. Általában valamilyen fa-, vagy bútorlapra rakják őket, hogy ne ázzanak át könnyen. Az előtető is hasznos lehet. A béleléshez vannak, akik szalmát használnak, de sok macskamentő inkább plédet, rongyot, lábtörlőt rak a házikóba.
Egy-egy lomtalanításra szánt bútordarabból is könnyen lehet cicadoboz. Régi éjjeliszekrény vagy egyéb szekrényke is alkalmas erre a célra. Ha pedig valakinek eleve van hungarocelldoboza, azt nem is kell külön szigetelni. Az alábbi képen néhány ötletet láthatunk.
Te is segíthetsz!
Pécsett több olyan szervezet működik, melynek tagjai állatok megmentésével foglalkoznak. Ezek a Pécsi Morpheus Állatmentő Alapítvány, a Pécs Környéki Állatmentő Alapítvány, a Hachiko Állatvédő Egyesület és Menhely, a Baranyai Radikális Állatvédő Alapítvány, a Kulturált Állattartásért és Tiszta Környezetért Egyesület, valamint a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület. Mindegyikük szívesen fogad önkénteseket, adományokat, gyakorlatilag mindenfajta segítséget.