Az ünnepek közeledtével a csemeték általában begőzölnek, izgatottak lesznek, és sajnos néha túl sokat akarnak – ezt pedig a pénztárcánk bánhatja! Ám egy kis tudatossággal kordában tarthatjuk a gyermek vágyait, mindezt úgy, hogy megmaradjon a karácsony varázsa. Pécsi gyermekpszichológus lát el jó tanácsokkal.
Rossz hír, hogy ha az ünnepeket szeretnénk őrjöngés- és idegbajmentesen megúszni, akkor az erre való felkészülést nem most kell elkezdeni. Az a gyermek ugyanis, akit lépten-nyomon elhalmoztak ajándékokkal év közben, csak azért, mert valami megtetszett neki a kirakatban, bizony többet szeretne majd karácsonyra is.
A gyermeki hisztiről és annak kezeléséről egyébként ITT írtunk korábban.
Goldmann-né Fehér Hajnalka pécsi gyermekpszichológus szerint fontos egyrészt, hogy ne ’kívánságműsort’ rendezzünk az ünnepek alatt, hanem – mivel úgyis sejtjük, mi teszi a kicsit boldoggá – meglepetéssel készüljünk inkább! Másrészt ne felejtsük el, hogy a gyermeket – akarva-akaratlan – példamutatással is neveljük. Tehát bármit teszünk, bárhogy is viselkedünk, a pici utánozni fogja. Ezt tartsuk fejben akkor is, amikor mi, szülők kapunk ajándékot bizonyos ünnepekre. Ugyanis ha azt látja a gyermek, hogy az anyuka fanyalog a születésnapján, mert nem azt kapta a férjétől, amit szeretett volna, akkor előbb-utóbb a kicsi ezt a magatartásmintát fogja követni.
Ne az ajándék legyen a középpontban
A gyermekpszichológus elmondja: érdemes nagyon odafigyelni arra, hogy az ünnep érzelmi töltete legyen hangsúlyos a gyermek számára, ne az ajándék. Ahelyett, hogy az édesanya feszülten főzne, az édesapa pedig morcosan állítaná a fát, legyenek közös tevékenységek, jusson idő rég nem látott rokonokra, beszélgetésekre, szánkózásra, akár még a polcról is előkerülhetnek a kedvenc poros társasjátékok.
-Ilyenkor érzelmileg olyannyira feltöltődik a gyermek, hogy csupán egy közjáték lesz neki az ajándékozás, csak kiegészítése a karácsonynak. Vannak családok, ahol eleve úgy tartják az ünnepet, hogy személyes, kézzel készített ajándékokkal lepik meg egymást – mondja a szakember.
(A büdzsé kímélő, kézzel készített ötletes ajándékokról ITT írtunk bővebben!)
Ünnep, rítus, család
Szinte már közhelynek számít, hogy nem az anyagi javak a fontosak, hanem a családi értékek. Ez azért fontos Goldmann-né szerint, mert a gyermeknek az ünnepek és a családi rítusok kapaszkodót adnak. Nem mellékes tehát, hogy az ajándékok mellett a szülők értékeket közvetítsenek a gyermekek felé, és tegyék ezt oly módon, ahogyan az személyiségükkel és világképükkel harmóniában áll.
Az ünnepek lehetőséget adnak a megszokottból való kilépésre, ezáltal is hangsúlyossá válnak és adnak pluszlehetőséget arra, hogy megerősítsék a családi összetartást. Az édesapa kikapcsolja a telefonját, a távoli városban tanuló testvérek pedig hazajönnek. Ezen a szemüvegen keresztül nézve nem az ajándék anyagi értéke a fontos, nem az, hogy ki tudja a legértékesebb tárgyat adni és kapni, hanem az, hogy az ünnep adja meg az együttesség élményét, a kölcsönös odafigyelést, valamint az egymásra hangolódást.