Demonstrációval indult az év utolsó pécsi közgyűlése. A városháza előtt azt követelték, hogy az MSZP hagyja abba a hazudozást és Nyőgéri Lajos, a bíróság által rágalmazásért jogerősen elítélt pécsi szocialista elnök távozzon a politikából. Az ülésen több fontos téma is előkerül, így a közterülettel kapcsolatos rendelet megváltoztatása, a parkolási rendszer felülvizsgálata, a büdzsé módosítása.
Frissítve (17:24)
Gyorsan követik egymást az előterjesztések. Nem meglepő, hiszen kevésbé fajsúlyos napirendi pontok vannak terítéken. A közgyűlési tudósításunkat befejezzük. Folytatás 2014-ben.
Frissítve (17:04)
Az állam 3 milliárd forintos támogatást nyújt Pécsnek a Suez kártalanítására. Tóth Bertalan (MSZP) sérelmezte, hogy az erről szóló szerződés szerint Pécs cserébe maximum 3 milliárd forintnyi részvényt átad a Tettye Forrásház Zrt. tulajdonából. Szerinte ebbe nem szabadna belemennie a városnak. Páva Zsolt azt mondta, nincs dráma: a kormány gesztust gyakorolt Pécs felé a 3 milliárd forintos támogatással, amit nem célszerűtlen viszonyozni. Hozzátette: úgy gondolja, hogy Pécs ezzel nem jár rosszul, ráadásul a közösségi tulajdon bizonyos tulajdonhányad átadásával is megmarad. Elmondta: az önkormányzat mozgástere ugyan szűkült, de a közüzemi árak befagyasztásával korábban sem volt ez másképp. Megszavazták az előterjesztést.
Frissítve (16:48)
Kissé lelassult az ülés a györgytelepi rehabilitációs program miatt. Végül elfogadták az ezzel kapcsolatos előterjesztést. A Jobbik azt sérelmezte, hogy túl költséges a program, s amúgy sem lesz jó semmire, Kővári János (ÖPE) szerint viszont a korábbi városvezetések alatt balul sikerült kezdeményezések után most végre egy sikeres pályázat körvonalazódik.
Frissítve (15:55)
Elmozdulhat Tüskésrét ügye, ugyanis a közgyűlés úgy döntött, hogy egy külső cég nyertes pályázatát a területen valósíthatja meg. E szerint 300 millió forintot, ennek hetven százalékát uniós forrásból költene a Pécs Víz Szolgáltató Kft. egy sportkomplexum kialakítására. Gyimesi Gábor (Jobbik) szerint előnytelen szerződést köt Pécs, mert a területért járó bérleti díj csekély, s hosszú távon elveszítheti az ingatlant a város. Csizi Péter alpolgármester azt mondta, a terület ma használhatatlan, ezért csekély a bérleti díj, s a ténnyel, hogy végre turisztikai beruházás valósul meg Tüskésréten, nem veszít, hanem nyer Pécs.
Frissítve (15:11)
A város energiastratégiájáról folyik érdemi tárgyalás a közgyűlésen. A képviselők a fenntartható várostervezésről folytatnak építő jellegű diskurzust. A többség megállapította, hogy a zöldenergia nagyobb fokú kihasználására van szükség Pécsen. Elhangzott, ezen belül a biogáz- és a napenergia területén szeretne előrelépni a város.
Frissítve (13:20)
A közgyűlés negyed háromig szünetet tart.
Frissítve (12:46)
Óvodákat újít fel a város uniós forrásokból. Több mint százmillió forintot költenek a Mezőszél utcai és a Gosztonyi utcai intézményre. A fejlesztések részleteivel a későbbiekben önálló cikkben foglalkozik lapunk.
Frissítve (12:17)
Nyugodt mederben, egyúttal lassan zajlik az év utolsó közgyűlése. Az ülésteremben egy közel háromméteres karácsonyfa áll, így kellemes fenyőillat árasztja el a munka színterét; az ünnepi összképet rontja, hogy a büfében forralt borral nem szolgálnak. A képviselők egy-egy témához keveset szólnak hozzá, az ellenzékiek sem vitáznak. Délig a tervezett 65 napirend közül nagyjából egy tucatot „végeztek ki”.
Frissítve (11:55)
Változnak a parkolási szabályok. Nagy Csaba alpolgármester azt mondta, több könnyítést is tartalmaznak a változások, amelyeket a Biokom NKft., azaz a parkolási rendszer üzemeltetője az autósok, lakók tapasztalatai alapján kezdeményezett. Korábban minderről részletesen beszámoltunk önálló cikkben, amely IDE KATTINTVA érhető el.
Frissítve (10:51)
Előkerült a temetkezésről szóló rendelet. Nagy Csaba elmondta, Pécsen is bevezetik a szociális temetés gyakorlatát. Elismerte, hogy sokat kritizálták az országos jogszabályt, de aláhúzta: ez a temetkezési forma csak választható, nem kötelező. Elmondta: a vidéki Magyarországon felmerültek rá igények, hogy a hozzátartozók maguk temethessék el szeretteiket; a törvény nekik kíván megfelelni. Becslésük szerint Pécsen minimális számban veszik igénybe az új formát.
Nyőgéri Lajos szerint elsősorban a szegény emberek élnek majd a lehetőséggel, azok, akiknek a temetésre sincs pénzük. Szerinte ugyanakkor a családi sírt abban az esetben sem használhatják, ha maguk végzik a temetést.
Frissítve (10:24)
Parttalan vitával kezdődött a közgyűlés a tüntetés után, ugyanis a költségvetés módosításáról volt szó. Ellenzéki képviselők azt firtatták, milyen hatásokat vált ki az állami adósságátvállalás. A városvezetés szerint évi hárommilliárd forintos teher kerül le ezzel Pécs válláról.
Keresztes László Lóránt (LMP) az iránt érdeklődött, mit tervez a város a Magasházzal. Páva Zsolt polgármester azt mondta, felszámolás van folyamatban a tulajdonos cég ellen, így a város megvárja ennek végét; ezután határozhatnak arról, mit tegyen az önkormányzat, a későbbiekben pedig arról, mi legyen a ház helyén. A polgármester szerint ugyanis nincs más út, mint az épület visszabontásának mielőbbi elindítása.
Korábban írtuk:
Demonstrációval indult az év utolsó pécsi közgyűlése. A városháza előtt néma tüntetést tartottak, táblákat emeltek a magasba civilek, akik azt követelték, hogy az MSZP hagyja abba a hazudozást és Nyőgéri Lajos, a bíróság által rágalmazásért jogerősen elítélt pécsi szocialista elnök távozzon a politikából.
– Hazugságokra nincs szükség Pécsett!; Nyőgéri, mondj le!; Próbaidős Nyőgéri; Állítsátok le a pécsi MSZP hazugsággyárát!; Nem tudtok változni, csak hazudni!; MSZP=hazugság pártja; Az „új” MSZP is csak hazudni tud; Nyőgéri szabadlábon hazudhat tovább – többek között ezeket a kijelentéseket tartalmazó táblák magasba emelésével tiltakoztak civilek a pécsi városháza előtt csütörtökön reggel a közgyűlés ülését megelőzően.
Mint azt az egyik tüntető lapunknak elmondta, nem tűrik, hogy továbbra is a pécsi közgyűlés tagjai között van a rágalmazás miatt elítélt, s próbára bocsátott MSZP-s képviselő. Hozzátette: azt szeretnék, hogy a képviselő mondjon le mandátumáról, s távozzon a közéletből.
Nyőgéri Lajos lapunknak nem reagált érdemben a tüntetésre, csak egy papírt nyomott munkatársunk kezébe.
Ez Páva Zsolt vagyonbevallását tartalmazta, miszerint havi bruttó jövedelme 800 ezer forint, a másik oldalán pedig az volt olvasható: polgármesteri illetménye 600 ezer forint és 180 ezer forint költségtérítés.
Korábban írtuk:
Várhatóan a közelgő választások miatt komoly ellenzéki megnyilvánulások is várhatóak a csütörtöki közgyűlésen. A témák között szerepel a közterülettel kapcsolatos rendelet megváltoztatása, a parkolási rendszer felülvizsgálata, a költségvetés módosítása.
Maratoni munka várható csütörtökön a városi közgyűlésben, ugyanis összesen mintegy hatvanöt témán kell átrágniuk magukat a képviselőknek. Nyilvánvaló, hogy a tavasszal esedékes országgyűlési választások miatt az ellenzék is szeretné megmutatni magát, ezért akár komolyabb viták is várhatóak.
A képviselők előreláthatólag döntenek a helyi adózás rendjének megváltoztatásáról, a parkolási rendszer felülvizsgálatáról, a temető rendjének megváltoztatásáról, de utcaneveket is megváltoztatnak majd az ülésen.
A közgyűlésről lapunk valós időben, online tudósít a nap folyamán.