Halláscsökkenés egyenlő demencia?

Hirdetés

Egyértelmű választ azonnal nem szeretnénk megfogalmazni, de egyre több kutatás foglalkozik a kutyák öregedésével, a hallásuk romlásával és ezen folyamatok, valamint a demencia kapcsolatával. A vizsgálatok célja, hogy segítse az idős kutyák kezelését, illetve a változások megértését.

A téma fontosságát jól mutatja, hogy többek között a Kutyabarát Magazin hasznos tanácsai között is olvashatunk a problémáról. Nem véletlen! Egyszer kis kedvencünket is eléri az időskor, melyre jobb időben felkészülni!

Emberek és állatok

Ha az emberek esetét vesszük alapul, akkor jobb esetben a halláscsökkenés 65 év körül jelentkezik elsőként a társadalom körülbelül egyharmada tekintetében. Az igazán szerencsések egész sokáig kitűnő hallással rendelkeznek. Sajnos az is megfigyelhető, hogy az időskori halláskárosodásban szenvedőknél 30-40%-ban gyorsabban zajlik a kognitív hanyatlás üteme. Másrészről ezen érzékszervünk állapotromlása sokkal nagyobb eséllyel járul hozzá a demencia kialakulásához.

Na de a folyamat a kutyáknál is hasonló? Összesen 39 idős kutyát vontak be a kísérletbe, mely során auditív és kognitív teszteket kellett megoldani, a gazdák pedig kérdőíveket töltöttek ki a kognitív képességek és az életminőség kapcsán. Az értelemre vonatkozó eredményeket aztán összehasonlították az egyes, különböző hallással rendelkező kutyák között. Az eredmény meglepő!

Hallás és vitalitás kapcsolata

Az átlagos ebek az 50 decibel hangot könnyűszerrel meghallják. A most vizsgált kutyák majdnem fele (19 alany) 50 dB, közel egyharmada (12 alany) 70 dB, majd egyötöde (8 alany) 90 dB hanghatás mellett hallott. Utóbbi esetben olyan hangot hallottak, melyet körülbelül egy sugárhajtású repülőgép felszállása során érzékelhetünk. A vizsgált kutyák életkora 12, 13 és 14 év volt.

A hallásvizsgálat erdeményei kerültek összevetésre a kérdőíves válaszokkal, melyek például az életkörülményekre utaltak. Az elemzés során egyértelműen kiderült, hogy a kutyák hallásának romlása együtt jár a vitalitás és a társas kapcsolatok minőségének romlásával. Mindezek alapján a 90 dB-es csoport minden tagját, a 70 dB-es csoportból 9 alanyt és az 50 dB-es csoportból 8 alanyt kórosnak állapítottak meg. A hallás romlása kapcsán természetesen egyenes arányosságban romlott a különböző feladatok elvégzésének sikere is.

Figyeljünk oda saját állapotunkra és kedvencünk egészségére

Az érzékszervek romlásával csökkennek a különböző motoros képességek, a hallásvesztés pedig akár demenciát is hozhat magával. Leegyszerűsítve a fizikai és neurológiai hanyatlás közötti egyértelmű az összefüggés emberek esetében. Az említett kutatás pedig ráerősített arra, hogy az idősödő kutyáknál hasonló a helyzet.

Kedvenceinknél a hallásromlást számos probléma okozhatja. Mindazonáltal ha időben felfedezzük a bajt, még kaphat a kutyánk olyan kezelést, mely lassítja, esetleg megállítja a folyamatot.

(x)

Hirdetés