Pécsett zajlik a Doktoranduszok Országos Szövetségének Mérföldkő elnevezésű háromnapos konferenciája, amelyen egyebek mellett a hamarosan életbe lépő új felsőoktatási stratégiát vitatták meg a résztvevők. Szombaton Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár részletezte a koncepciót; előadása után sajtótájékoztató keretében ismertette a stratégia PTE-re vonatkozó összefüggéseit.
A helyettes államtitkár elmondta, még zajlik a felsőoktatási koncepció társadalmi egyeztetése, a következő hónapban a felsőoktatási kerekasztal is megtárgyalja a stratégiát, amelyet az Európai Unió illetékes szervezetének is eljuttattak már, s amellyel kapcsolatban nincs kifogása a nemzetközi testületnek.
– Már elkészült a stratégia rövid távú ütemezése, meghatároztuk az elsődleges feladatokat. Tavasszal sor kerülhet a vonatkozó törvénymódosítások végrehajtására, így a következő évben már meg is valósulhatnak a legfontosabb intézkedések.
Maruzsa Zoltán elmondta, már hogy javában zajlik a pedagógusképzés átalakítása is, tavaly indultak el azok az első új osztatlan képzések, amelyeknek a végén a hallgatóknak egyéves szakmai képzésen kell részt venniük. Ennek a köznevelésbe való beágyazása, a megfelelő gyakorlóhelyek megteremtése még megoldandó feladat.
A Pécsi Tudományegyetemet illetően a helyettes államtitkár leszögezte, hogy hamarosan megtalálják a megfelelő személyt a kancellári posztra, amelynek köszönhetően jelentősen átalakul majd az intézmény belső struktúrája.
– A PTE-n is folyik már a szakokat érintő profiltisztás, hogy az új képzési rendszer megfelelően kerüljön bevezetésre. A pécsi egyetem jól működik, méltán kapta meg a kutatóegyetemi címet. Az intézmény népszerű a hallgatók körében, bár a demográfiai mutatók miatt csökkent a diákok létszáma, erre az egyetemnek mindenképpen reagálnia kell.
A szakember hangsúlyozta, hogy a PTE-n is megindult az adósságállomány konszolidációja, s Krutki Józsefné gazdasági főigazgató vezetésével érdemi belső reformokat hajtottak végre, amelynek eredményeként jelentős megtakarításokat sikerült elérni – mindezt az oktatási színvonal szinten tartása mellett.
A bevezetendő duális képzések kapcsán Maruzsa kiemelte, hogy Németország mintáját követve lehetséges csak érdemi előrelépést elérni a friss diplomások és a gazdasági szféra közötti kapcsolat szorosabbra fűzése érdekében. A régióban főleg a kkv-szektor segíthet abban, hogy minél többen találjanak munkát tanulmányaik befejezését követően.