Úgy tűnik, hogy egyelőre nincs meg a kívánt összhang a Pécsen szolgáltató legnagyobb közétkeztető cég és a helyi ős- és kistermelők között – legalábbis a Patrónus Kft. ügyvezetője szerint. A cél az, hogy minél több helyi termelő terméke kerüljön az oktatási intézményekbe, azaz a fiatalok egészségesebb ételeket fogyasszanak, ugyanakkor a helyi gazdasági szereplői is jól járjanak.
Nem teljesen zökkenőmentes egyelőre a helyi kistermelők és őstermelők bevonása a pécsi közétkeztetés ellátásába. Az önkormányzati célkitűzéssel szemben egyelőre csak jórészt a pécsi bölcsődék ellátásába sikerült bevonni az érintetteket. Fazekas István, a helyi kis- és őstermelőket összefogó Patrónus Kft. ügyvezetője szerint ugyanis kemény üzleti érdekek mentén kellene eredményt elérniük.
– Sajnos a legnagyobb közétkeztetési cégnél, a Hungastnál nem voltunk partnerek tavaly, s úgy néz ki, hogy egyelőre idén sincs beszállítói kapcsolatunk. A Hungast gazdasági érdekei erőteljesen mást diktálnak, minthogy velünk keressenek kapcsolatot – mondta a pécsi szakember.
Fazekas ugyanakkor lát esélyt arra, hogy a későbbiekben ez a helyzet megváltozzon.
– Egy nagyon erőteljes és ígéretes projekt elején tartunk. A rövid kiszolgálási lánc elnevezésű pályázati keretben valósul meg Pécsen és néhány városban egy gyűjtőpontrendszer, emellett a baranyai megyeszékhelyen egy hűtőház és válogatóüzem megvalósítása is a tervek között van.
Ez lehetővé tenné, nagy tételben tudják helyi termelők áruit raktározni és hűteni. Jelenleg is probléma ugyanis, hogy az őstermelőknek nincs olyan bázisuk, ahol tartósan el tudnák helyezni az áruikat, így vannak olyan időszakok, amikor kiesnek a pécsi piacról. Ha ez megvan, akkor a Hungast már nem tud kifogást emelni a beszállítóink ellen – fogalmazott az ügyvezető.
Páger Zsolt, a Hungast üzletfejlesztési igazgatója szerint azonban a cégük több pécsi termelővel áll folyamatos kapcsolatban, akik eddig is megfelelő minőségben és mennyiségben szállítottak nekik, többek között savanyúságkészítő, gyümölcstermesztő, máktermelő is szállít nekik.
Páger hozzátette, hogy a pécsi önkormányzattal kötött szerződésnek megfelelően a Hungast tavaly az éves nyersanyaguk hatvan százalékát magyar termékekből, ezen belül az alapanyagok legalább 10 százalékát kistermelőktől szerezte be.
[box title=”Vannak sikerek is”]
A Búza téri piac, ami az ős- és kistermelők bázishelye lett, gyakorlatilag tavasztól egészen az év végéig működött az elmúlt évben is. Itt mintegy 150 őstermelő és kistermelő fordul meg, alkalmanként 40-50 fő árulja termékeit. Fazekas elmondta, hogy a nyertesei a bölcsődei beszállításnak, ami egész évre és minden agrárgazdasági termékre vonatkozik. Létrehoztak egy hét főt foglalkoztató pécsi sütőipari vállalkozást, amivel egyrészt, hogy helyi termékeket és termelőket vonják be a rendszerbe, másrészt olyan termelőket is, akik Pécsett fizetik az adót, itt alkalmaznak munkaerőt. [/box]