Megtartotta alakuló ülését kedden az önkormányzat városfejlesztési és kommunális bizottsága. Az ülés után a testület elnöke, Berényi Zoltán, és öpés-fideszes tagjai tartottak sajtótájékoztatót.
Ahogy korábban megírtuk, végül kilenc döntéselőkészítő testület megalakításáról hozott döntést a pécsi közgyűlés januári ülésén. Az önkormányzati választás eredménye, a közgyűlési erőviszonyok alapján osztották el a bizottsági helyeket a pécsi képviselők között. Huszonhat helyet kapott a Fidesz-ÖPE-KDNP, huszonkettőt Péterffy Attila csapata, a négy, listán bejutott kis párt pedig kettőt-kettőt, összesen nyolcat.
Kedden megalakult a öpés-fideszes többségű, öpés politikus által elnökölt városfejlesztési és kommunális bizottság.
A bizottság összetétele:
Elnök: Berényi Zoltán
Alelnök: Fürj Csaba
Tagok: Siposné Bikali Éva, Ágoston Andrea, Végh Péter, Háber István, Marsalkó Péter
Az ülés után sajtótájékoztatón számolt be a bizottság döntéseiről az elnök, Berényi Zoltán, valamint a testület további három öpés-fideszes tagja, Végh Péter, Marsalkó Péter, és Háber István.
Az elnök elmondta, az ügyrend elfogadásán kívül döntöttek egy, a csütörtöki közgyűlésen tárgyalandó költségvetési rendelethez kapcsolódó módosító javaslatról. Ennek lényege, hogy 10 millió forint támogatást kapjon a költségvetésből minden településrészi testület – településrészenként.
A jelenleg hatályos városi szabályozás évi 5-5 millió forint működési támogatást rendel a hat településrészi testülethez, ami 30 milliós költséget jelent.
A Berényi-féle bizottság ezen úgy módosítana, hogy a támogatás ne 5 millió legyen, hanem annak a duplája, és ne testületenként járjon, hanem településrészenként. Magyarán mondjuk a Berényi Zoltán által vezetett Somogy-Vasas-Hird-Mecsekszabolcs testület négyszer 10 millió, összesen 40 millió forintot kapna.
A hat településrészi testület – amelyek közül négynek fideszes-öpés vezetője lesz – így 30 helyett 140 milliót kapna évente a városi költségvetésből. Ez az ötéves ciklusra vetítve 700 millió forint.
Berényi azzal érvelt javaslatuk mellett, hogy Pécs kvázi tartozik a szóban forgó városrészeknek, hiszen azáltal vált igazi nagyvárossá, hogy azokat hozzácsatolták, mégis ezek azok a területek, amelyek rendre háttérbe szorultak az elmúlt évtizedek fejlesztései során.
Éppen ezért nem is működési költségként tüntetnék fel ezt a pénzt, hanem felzárkóztatási támogatásként.
Végh Péter szerint egyfajta autonómiát jelentene ez az összeg a javarészt hátrányos helyzetű településrészeknek, ugyanakkor felelőtlen költekezésről nem lehet szó.
A felzárkóztatási pénzekkel kapcsolatos döntési mechanizmusba éppen ezért beépítenék a polgármesteri vétót, azaz Péterffy Attila “visszadobhatná” a testületek döntéseit.
Berényi szerint egy 50 milliárdos költségvetésnél ekkora tétel még úgy sem okozhat gondot, hogy idén is jelentős állami elvonás sújtja a költségvetést.
Végh Péter hozzátette: egy képviselőkből álló ad-hoc bizottság fogja monitorozni ezeknek a testületeknek a működését, ennek a testületnek a létrehozásáról januárban döntött a közgyűlés.
A bizottság a javaslatot a fideszes-öpés tagok szavazataival, három tartózkodás mellett fogadta el. A végső döntést a közgyűlés hozza majd meg.
Településrészi testületek:
Somogy-Vasas-Hird-Mecsekszabolcs
Meszes-Fehérhegy-Hősök tere
Újhegy-Üszög
Gyükés-Pécsbánya
Patacs-Rácváros
Nagyárpád-Postavölgy