Íme a katasztrófavédelem 2023-as statisztikája az otthoni tüzekről és szén-monoxid-baleseteiről. Bár megdöbbentőek a számok, összességében így is elmondható, Baranyában is kevesebb volt a lakástűz.
Tavaly összesen 214 esetben riasztották a hivatásos tűzoltókat lakástűzhöz, 2022-höz képest a beavatkozások száma 25-tel csökkent. Ezekben a balesetekben két ember vesztette életét, néggyel kevesebben, mint az előző évben. 13 ember sérült meg, többségük a belélegzett füst miatt.
Az oltáshoz 359 autót riasztottak, a tűzoltók közel 127 órán át oltották a lángokat – mintha több mint öt napon keresztül megállás nélkül oltanának.
- A leghosszabb beavatkozás közel öt és fél órán keresztül tartott decemberben Siklóson, mikor a Csukma dűlőben egy hétvégi ház kályhájából kipattanó szikra okozott tüzet.
- A legnagyobb tűz szintén decemberben történt, akkor egy lánycsóki családi ház melléképületében csaptak fel a lángok, ugyancsak egy kályhából kipattanó szikra miatt.
A leggyakrabban egyébként elektromos meghibásodás, kályha, kandalló, illetve nyílt láng használata vezetett tűzhöz, de két esetben felmerült a szándékosság gyanúja is. Dohányzás öt alkalommal okozott tüzet a vármegyében tavaly.
A legtöbbször konyhában keletkezett tűz, de 22-szer hálószobában, 33 alkalommal pedig kéményben csaptak fel a lángok – sajnálatos, hogy a lakástüzekben érintett otthonok egyikében sem volt füstérzékelő.
A mérgező gáz miatti balesetekről: 46-szor riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, 14-gyel kevesebbszer, mint 2022-ben. Három embert szállítottak kórházba szén-monoxid-mérgezés gyanújával, egy ember pedig életét vesztette miatta.