November 17-én az egyik legaggasztóbb jelenségre, a koraszülésre emlékezünk; ma Magyarországon minden tizedik csecsemő idő előtt látja meg a napvilágot. Sok esetben még a 21. századi orvostudomány sem tudja megindokolni, miért indul előbb a szülés. Szerencsére ma már egyre jobbak a lehetőségek egy nagyon fiatal, egy kiló alatt született csecsemő életben tartására, azonban hiába a legprofibb kezelés, életre szóló fogyatékosságot okozhat.
Koraszülöttnek hivatalosan ma azokat nevezzük, akik a 37. terhességi hét előtt születnek meg. A legveszélyeztetettebbek pedig az 1500 gramm alatt születettek. Ezeket a számokat figyelembe véve szerint ma hazánkban tíz gyermekből egy koraszülött.
A KSH adatai szerint 2017-ben Baranya megyében összesen 3082 élveszületés volt. Koraszülöttként, a 24-36. hét között ebből 298-an látták meg a napvilágot.
– Ez a 10 százalékos koraszülöttségi arány a hosszú évek alatt stabillá vált. A változás abban van, hogy húsz éve egy 23-ik heti, 500 grammal világra jött csecsemő halálra volt ítélve, de ma már sokat tehetünk azért, hogy életben maradjon – mondta dr. Funke Simone, a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának egyetemi docense.
A szakember szerint a leginkább veszélyeztetettebbek közül is az 1000 gramm alatt születetteknél fokozottan fennáll az élethosszig tartó testi és szellemi károsodás veszélye. A legfontosabb az akut ellátás, a folyamatos rehabilitációra, szemészeti, pulmonológiai szűrésekre járás – nem csak közvetlenül a születés után, a klinika elhagyását követően is.
„Magyarországon a hivatalos állásfoglalás szerint a 24. héttől születetteket élveszületettként regisztrálják. Persze ha egy csecsemő a 23. terhességi héten jön a világra és mutat életjeleket, ugyanúgy kell vele foglalkozni.”
– Többféle oka lehet az idő előtti szülés beindulásának. Az esetek harmadában anyai betegségek okozhatják a dolgot: cukorbetegség, magas vérnyomás, toxémia. Ugyanekkora arányban okozhatnak koraszülést a szociális helyzetből fakadó problémák: gondozatlan terhesség, fertőzések, alultápláltság. Az esetek harmadik harmadánál pedig még meg sem lehet mondani, mi az az ok, ami miatt idejekorán beindul a szülés – mondta.
A docens szerint a helyes életmóddal csökkenteni lehet az esélyeinket a korai szülésre. A dohányzás, az alkoholfogyasztás elhagyása, különféle szűrésekre járás, gondozott terhesség. De vannak olyan esetek, amikor a megnevezhetetlen okok miatt hiába tart be mindent az anya, mégis koraszülött lesz a baba.
Az ikreknél, hármasikreknél nagyobb a koraszülöttek aránya és a koraszülés kockázata: a több gyermek egymás elől „veszi el a helyet”, hamarabb megindul a szülés.