Hasznos tudnivalók a húshasznú állatjóléti támogatásról

Hirdetés

Egyedenként éves szinten 122,5 eurótól akár 258,5 euróig terjedő szubvencióban is részesülhetnek a szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozó gazdák. A minimum összeghez be kell tartani a húshasznú állatjóléti támogatás alapkövetelményeit. Vannak természetesen választható elemek is a kötelezők mellett, melyekkel akár az említett maximum is elérhető.

Mivel más közvetlen támogatásokhoz hasonlóan itt is a lépcsőzetesség elve érvényesül, nem annyira egyszerű kiszámolni, hogy milyen vállalásért pontosan mekkora összeg jár. Ebben, illetve a pályázatírás kapcsán felmerülő egyéb kérdésekben is segítségedre lehet a Morva Növénydoki. Akár gazdaság adminisztrációs feladatokkal vagy növényvédelmi szakirányítással is megbízhatod őket, ha úgy érzed, hogy szakmai tehermentesítésre van szükséged.

Kötelező elemek a támogatáshoz

Ahhoz, hogy az egyedenként járó 122,5 euró pénzösszeget megkapd, az alábbi feltételeket teljesíteni kell.

  • Egyrészt több gondozói felügyelet megteremtésére van szükség.
  • Másrészt szakszerűen kell védekezni a belső élősködők ellen, és rendszeresen ellenőrizni is kell, hogy nincs-e esetleges fertőzöttség.
  • Emellett kötelező az állatok védelme a külső élősködőkkel (legyek, nyüvek, szúnyogok) szemben is.

A választható tevékenységekről

Az említett kötelező tevékenységek mellé egyebeket is választhatsz, melyekkel tovább növelhető a szubvenció mértéke. Több lehetőség is kínálkozik, nézzünk néhányat!

  • Éves szinten állategyedenként akár 50,7 euró támogatásban részesülhetsz, ha ásványi anyag kiegészítést alkalmazol.
  • Amennyiben a csülökápolás feltételeit is megteremted, további 5,5 euróra vagy jogosult. 
  • Többletalmozás esetén 39,3 euró, még több élettérrel és legelővel pedig 40,5 euró igényelhető.

Minél több állatjóléti tevékenységet vállalsz, annál magasabb, egyedenként akár 258,5 euró támogatási összegben is részesülhetsz.

Vállalások mögött a tények

Vannak, akiket a vállalások elriasztanak attól, hogy benyújtsák a pályázatot. Pedig a kötelező elemeket egyébként is rendszeresen elvégzik azok, akik szarvasmarhatartással foglalkoznak. A több gondozói felügyelet például azt jelenti, hogy naponta kétszer ellenőrizni kell az állatállományt, és azt vezetni is szükséges a Telepi Naplóban. 

A belső paraziták ellen is védekeznek az állattartók, hiszen ez mindenkinek érdeke. A támogatás esetében itt arról szól a vállalás, hogy évente két alkalommal székletmintát kell venni. Ezeket laboratóriumban be kell vizsgáltatni, és probléma esetén állatorvosi előírások szerint szükséges kezelni az állatokat. Szintén alapnak tekinthető az évi két vakcinázás a külső élősködők ellen. A pályázat ehhez még évente minimum 4 “pour on” védekezést is előír.

Ettől kezdve már kicsit bonyolódik és összetettebbé válik a támogatási rendszer, de ha a fenti kötelező elemeket kipipáltad, már akkor is többletforráshoz juthatsz. Ha pedig elakadsz, és pályázatmenedzsmentre lenne szükséged, kérj bátran szakmai segítséget például a Morva Növénydokitól!

(x)

Hirdetés