Bár a mostani 386 helyett áprilistól csak 199 képviselő ül a parlamentben, ennek ellenére soha annyian nem indulnak egyéni jelöltként, mint idén. Pécs két körzetében húsz biztosan, de akár 40-60 jelölt is nekiveselkedhet a választásoknak.
Könnyen lehet, hogy egy hosszú leporellót kell végignyálaznunk, mire megtaláljuk a szavazófülkében, kire is húzhatjuk az ikszet április hatodikán. Hétfő délelőttig gyűjthették az egyéni képviselőjelöltek az ajánló aláírásokat, amelyekből 500-at kellett felmutatniuk. A számolást jelenleg is végzik, hét végére kiderülhet, pontosan hányan indulhatnak az egyes körzetekben.
A kedd reggeli állás szerint Pécsen az 1-es választókörzetben 47, a 2-esben 39 név szerepelt az indulni kívánók között, közülük eddig csak kettőt utasított el a választási bizottság, mert feltehetően nem adott le kellő számú szignót.
[box title=”Megszűnhet a párt, ha…” box_color=”#ee2421″]A pártok a jövőben csak akkor működhetnek, ha el tudnak indulni a választáson, tehát ha a jelöltjeik felkerülnek a szavazólapokra. A párt megszűnik, ha egymást követő két általános országgyűlési képviselői választáson nem állít jelöltet.[/box]
Az már most biztos, hogy találkozunk majd a szavazófülkékben független jelöltekkel Pécsen, de a nagyobb (Fidesz, baloldali Összefogás, Jobbik, LMP) szervezetek mellett a ma még szinte ismeretlennek számító Jólét és Szabadság Demokrata Közösség és a Tempó Párt aspiránsa is megmérettetheti magát.
A már biztosan indulók nevei mellett interneten sem igen kinyomozható jelölőszervezeteket, mint a Nemzeti Forradalmi Párt, a Haza Nem Eladó Mozgalom Párt, a SEM Párt lehet látni. A döntésre várók – akik elvileg már leadták az íveket – között pedig van Egyik Sem Párt, Rend-Szabadság-Jólét Párt, SZEM-Nőpárt, EU-Rom nevű szervezet is.
– Nem meglepő, hogy ennyien vannak, hiszen kevesebb támogató is elég az induláshoz, ráadásul egy választópolgár jelölhet több képviselőt is, nem is muszáj a körzetben gyűjteni a szignókat. Az is jó hívószó, hogy a jelöltséget szerzők egymillió forintos állami kampánypénzt kapnak – mondja Kákai László pécsi politológus. Szerinte, aki kedvet érzett magában, ismerősi köréből is könnyedén össze tudta gyűjteni a szignókat.
A pénzt persze – ha a jelölt nem ér el minimum két százalékot körzetében – alacsony támogatottság esetén vissza kell fizetni. Kérdés, hogy ez sikerül-e majd, s a jelölőszervezetnek vagy a jelöltnek kell-e kifizetnie az egyébként csak kártyán, s kifejezetten kampánycélokra, számlával igazolhatóan elköltött pénzt. Kákai szerint nagy kérdés lesz a választások után, hogy miként vasalják majd be az összeget a felsült jelölteken.
– A nagyobb pártok számára nem lesz hatással a sok kis induló. Legfeljebb az emberek életét nehezíti meg, hogy egy hatalmas salátán kell kiböngészniük a neveket – mondja Kákai. Ő elmondta: a listaállítás is könnyebb idén, így a pártlisták is hosszúak lehetnek, akár tíz különböző szervezet neve is rajta lehet a napon.
Horváth Csaba, a jogi kar politológusa azt mondja, felbukkantak a megélhetési pártok és a megélhetési jelöltek. Rámutatott: az országos listát állító pártoknak például el sem kell számolniuk tételesen a kampánypénzzel, behazudhatnak akármit a választások után. Ő úgy vélekedik szintén, hogy a kisebb pártoknak nehezíti meg az életét a sok jelöltes választás, egyben rontja a ma ismert ellenzék esélyeit is a megosztottság.
RÁJUK SZAVAZHAT A KÖRZETÉBEN