Száz esztendeje ért véget az I. világháború, azonban Pécs nem lélegezhetett fel, hiszen szinte azonnal megszállták a szerb csapatok. A város ízelítőt kapott abból, mi várhat a trianoni határon túlra került településekre. Pécs azonban felszabadult, ennek emlékét őrzi a Széchenyi téri Örökmécses.
A turisták, de talán a pécsiek egy része sem tudja, mire is emlékeztet a Széchenyi téren, a dzsámi előtt álló Örökmécses. Ahogy az ismert, 1918 őszén véget ért az I. világháború, amelyben hazánk is szörnyű veszteségeket szenvedett. Pécs szenvedései azonban nem értek véget, hiszen a november 13-án aláírt katonai konvenció alapján szerb csapatok szállták meg a várost és Baranya megye jelentős részét is.
A szerb megszállás elképesztő károkat okozott a városnak, a szakemberek szerint Pécs fejlődését évtizedekre visszavetette a rombolás, fosztogatás. A károkozás, amit a város elszenvedett, mintegy 60 millió koronára rúgott, ez mai értéken mintegy 210 milliárd forintot tenne ki. (A szerb megszállás anyagi és szellemi károkozásáról, a magyar ellenállásról, a sztrájkokról már korábban írtunk, cikkünk ITT olvasható.)
A magyar csapatok végül 1921 nyarán vonulhattak be a városba, ezzel Pécs ismét Magyarország része lett. A pécsi városvezetés elhatározta, emléket állít a felszabadulásnak: Weichinger Károly emlékműve, az Örökmécses ma is áll Pécs főterén. Az alkotást 1931-ben avatták fel, azaz pont tíz évvel a magyar csapatok bevonulása után. A mű azóta is a Széchenyi téren látható, így volt a kommunista időkben is. Igaz, akkor nem igazán lehetett tudni, miért, ugyanis az 1931-ben elhelyezett felirat eltűnt róla.
2011-től azonban újra olvashatjuk: akkor Gyimesi Gábor jobbikos képviselő javasolta, a város felszabadulásának 90. évfordulójára egészítsék ki az alkotást felirattal, ezt az önkormányzat is támogatta úgy, hogy az eredeti szöveget helyezzék el. Ahogy az akkori közgyűlési előterjesztésben olvasható, az eredeti szöveg, mint dr. Romváry Ferenc művészettörténész kutatómunkája kiderítette, a következő lehetett:
1918–1921
A világháború után elszenvedett megszállás alól történt felszabadulás emlékére emelte a X. évforduló Pécs szabad királyi város törhetetlen hűségű közönsége
1931
1931-ben Weichinger Károlyék azt javasolták, egy másik szöveg is szerepeljen rajta:
A rendületlen honszeretet szerezte vissza e várost idegen járom alól a Magyar hazának 1921. augusztus hó 21-én
Ahogy láthatjuk, ez a szöveg került ki az alkotás alá 2011-ben, és emlékezteti a pécsieket, az ide látogatókat, a város hogyan menekült meg attól a sorstól, amely számos magyar városra várt a trianoni döntés után.