Ökodizájn, újrahasznosítás és gyerekfoglalkozások. Csak néhány példa A Klub kínálta programok közül. A lényeg azonban az alcímben rejlik: nyitott közösségi alkotótér.
A szerveződés az Ökográf és a SosemArt Kulturális Egyesület égisze alatt jött létre tavaly szeptemberben. A két alapító, Pataki Erika és Szolga Hajnal úgy gondolták, hiányzik Pécs belvárosából egy olyan közösségi helyszín, ahol többféle funkció érvényesülhet, a fókuszban pedig a környezet- és egészségtudatos életmód áll. A civil kezdeményezés székhelye a Mária utca 9. lett, itt ugyanis elég nagy tér áll rendelkezésre a különféle programokhoz és szabadidős tevékenységekhez.
– Minden hétköznap 11-16 óráig bárki bejöhet és használhatja a teret, wifizhet, dolgozhat, tanulhat vagy beszélgethet munkatársainkkal. Havi háromezer forint műhelytagdíjért pedig használhatja az eszközeinket (a kalapácstól a varrógépig minden van) és alkothat, ékszert készíthet vagy összeszerelheti az éjjeli szekrényét – mondja Pataki Erika, A Klub feje.
A közösségi tér – a szervezők tervei szerint – a jövőben néhány számítógéppel is bővül majd.
Mit lehet itt csinálni?
A lányok szerették volna, hogy a művészet és a kultúra is megjelenjen az egyesület életében, emellett odafigyeltek arra, hogy a programok széles spektrumon mozogjanak. A Klub a gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kínál szórakozási lehetőségeket.
A gyerekfoglalkozások között találkozhatunk például úgynevezett „Vizuális palántázóval”. Ez egy óvodás korú gyerekeknek szóló fejlesztő módszertan, amivel segítik a kicsik iskolára való felkészülését (rajzkészség, színelmélet stb.).
A Kreatív újrahasznosító műhelyben (re-art) háztartási hulladékból készíthetünk ékszereket és táskákat, vagy bármit, amit szeretnénk. Kicsit bonyolultabb szerelést igényel, de a trénerek azt is megmutatják, hogy miként kell egy kiselejtezett tv-ből polcot gyártani, és ha szeretnénk, átszabják velünk régi, megunt ruháinkat.
A mozgásblokkban többek között pilates, zenit női torna, jóga, valamint táncos foglalkozások közül válogathatunk.
Házi kozmetikum-készítő oktatáson pedig (minden hónap harmadik szombatján) pontos recepttel tanulhatjuk meg, hogyan készíthetünk ajakírt, szappant és egyéb kozmetikumokat.
Érdekes és egyedi program az „ökokör” is ahol kilenc, másfél órás foglalkozáson keresztül különböző házi praktikákat sajátíthatunk el. A program egy tréner vezetésével egyfajta önképző kör jelleggel működik, a fő téma pedig az energiatakarékosság és a költséghatékonyság.
A Klub konyhájában helyi termelők termékeiből kaphatunk ízelítőt. A helyszínen megvásárolhatók például pécsi és környékbeli alkotók munkái: szobrok, táskák, naptárak, jegyzetfüzetek és ékszerek.
Akik közreműködnek
Erika kiemelte, hogy mindenképpen helyi humán kapacitást akartak bevonni a működésbe, olyan embereket, akiknek van valamilyen speciális tudásuk, ami a közjó használatára bocsájtható, emellett fontos szempont volt az is, hogy mindez jóval a piaci ár alatt legyen, hiszen itt az elsődleges cél nem a profitszerzés.
A Klubban dolgozó munkatársak a SosemArt Kulturális Egyesület és az Ökográf Egyesület dolgozói közül kerülnek ki, emellett önkéntesek és meghívott szakemberek is közreműködnek a csapatban.
Bőven van még ötlet
A Klub jövőbeli tervei között szerepel az életmód- és dietetikai tanácsadás, nyárra pedig művészeti táborokat hoznának létre gyerekeknek.
A nonprofit szerveződés programjairól részletesebben a helyszínen (Pécs, Mária u. 9.), valamint A Klub facebook oldalán tájékozódhatnak az érdeklődők.