-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
Kezdőlapne pipáld kiPPP: elővigyázatossági intézkedések a sportberuházások miatt

PPP: elővigyázatossági intézkedések a sportberuházások miatt

Stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánított a kormány huszonegy, PPP-sportlétesítmények megvalósítására alapított társaságot – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kommunikációs főosztálya szombaton az MTI-vel.

Tájékoztatása szerint az elővigyázatossági intézkedésre azért volt szükség, mert a magáncégek finanszírozási problémái és tartozásállománya miatt nem zárható ki a felszámolási eljárás vagy csődvédelem lehetősége.

A kiemeltté nyilvánítással a társaságok esetleges felszámolása különleges, egységesített eljárásrend szerint, állami felügyelet mellett történhet, a jogutód nélküli megszüntetési eljárások gyorsabbak és átláthatóbbak lehetnek – írta a tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Az NFM szerint a társaságok védelme kiemelt nemzetgazdasági érdek, általános szabályok szerinti felszámolásuk súlyosan megnehezíthetné a részvételükkel megvalósított sportberuházások korábban elhatározott kiváltását.

A projektcégek összesen 31 létesítményre – 16 tanuszoda, 13 tornaterem, egy sportközpont és egy tornacsarnok – kötöttek építési és üzemeltetési szerződést. Finanszírozási problémáikat bevételeik csökkenése okozta, tartozásállományuk több esetben pedig kezelhetetlen mértékűvé nőtt – tájékoztatott a fejlesztési minisztérium.

Közleményükben emlékeztettek arra: a kormány júniusban döntött arról, hogy az idén 15 milliárd forintot biztosít a PPP-konstrukcióban (az állam és magáncégek együttműködésével) megvalósult sportprojektek lezárására. A kilépéshez szükséges előkészületek megtörténtek: a PPP-konstrukcióban létesített összesen 34 sportlétesítmény jogi és műszaki felülvizsgálatát a tárca elvégezte, a vonatkozó tárgyalások pedig „előrehaladott állapotban vannak”.

„Határozott kormányzati szándék minél több, az állam számára előnytelen PPP-szerződés lezárása a rendelkezésre álló forrásból. Ennek eszköze elsősorban a lejárt pénzintézeti követelések megvásárlása lehet. Ha erre nincs mód, a szerződések megszüntetése és a létesítmény állami tulajdonba vétele jelenthet megoldást” – közölte az NFM.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő