Ma már annyiféle diéta és életmódbeli tanács létezik, hogy csak kapkodjuk a fejünket, melyik is lehet a legjobb számunkra. Pedig néhány egyszerű jó tanácsot betartva sokat tehetsz az egészségedért, és még csak nem is kell szigorú étrendet tartanod. Listáztuk a tippeket, amiket már mától érdemes megfogadni és máris javíthatsz vele az életmódodon.
1. Egyél zöldséget már reggel!
A különböző kutatások szerint naponta legalább ötször 80 gramm zöldség- és gyümölcsféle elfogyasztásával csökkentheted a stroke, a szívbetegség, az elhízás és a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ezt nem könnyű tartani, de ha már reggel beviszel egy adagot, máris kipipálhatsz egy rubrikát a képzeletbeli listán. Napközben pedig figyelj rá, hogy a tányérodon mindig legyen zöldség is.
2. Figyelj a nassira!
A chipset és egyéb agyonsózott, egészségtelen rágcsálnivalókat cseréld le olajos magvakra, kölesgolyóra, amelyek persze nagy mennyiségben szintén hizlalnak, de tápanyag-összetételük kifejezetten egészséges. Ha édességet kívánnál, csökkentsd az adagot: 1-2 kocka (ét)csokinál állj meg, ne falj fel egy egész táblával, és ha megkívánsz valamit a boltban, minél kisebb kiszerelésben vedd meg. Lehet, hogy ez elsőre fura, de tévézésnél is jobban teszed, ha zöldségeket rágcsálsz házi mártogatóssal.
3. Felejtsd el az üdítőket!
De tényleg! Ez az egyik legegyszerűbb, amit megtehetsz, mégis az egyik leghasznosabb. Az édes italok rengeteg cukrot tartalmaznak, helyettük a víz a tuti választás. Ha mindenképpen valamilyen ízre vágysz, akkor válaszd az ízesített – de nem cukrozott! – vizeket, esetleg turbózd fel saját magad az italod úgy, hogy beledobsz vagy belecsavarsz valamilyen friss gyümölcsöt.
4. Figyelj az adagokra!
Egyél naponta többször keveset – halljuk sokszor és bizony nem téves az elképzelés. Ha például étteremben eszel és túl nagy az adag, csomagoltasd el, ne fald fel mindet egyszerre. Érdemes a húsfélék közül is lehetőleg a soványabbakat választani és legalább hetente egyszer egyél halat is.
5. Főzz magadra!
Pénzt spórolhatsz, hiszen meg tudod tervezni, mit fogsz főzni, okosan bevásárolhatsz hozzá előre. Emellett nagyon fontos, hogy így pontosan tudod, mit eszel meg, ellenben ha étterembe mész, akkor csak megsaccolhatod, hogy amit leraknak eléd, mit is tartalmaz pontosan.
6. Cseréld le a lisztet!
A fehér lisztet sok desszert esetén lecserélheted teljes kiőrlésűre, esetleg mandulalisztre. Érdemes böngészni a paleo-sütirecepteket, ugyanis ha az egész paleo étrend önmagában nem is, ez a része mindenképpen figyelemre méltó – így finom és (szinte teljesen) „bűnmentes” édességeket dobhatsz össze otthon. A kenyérféléknél is válaszd inkább a teljes kiőrlésűt, egyél barna rizst, illetve más alternatív köreteket, amivel emelheted a napi rostbevitelt, ellenben csökkented a szénhidrát mennyiségét.
7. Figyelj, mit üzen a hasad!
Egyél, ha éhes vagy és hagyd abba, ha már úgy érzed, kezdesz tele lenni – sőt, az se baj, ha kicsit előbb. Ha csökkented az adagokat, ahogy feljebb említettük és lassan eszel, illetve figyelsz a többszöri étkezésre, nem törnek rád nagy éhségrohamok és nem kell attól félned, hogy túleszed magad.