Tíz napja kezdődött az ukrán–orosz háború. Mutatjuk a tizenegyedik nap legfontosabb eseményeit.
16.30:
Oroszország-szerte tartottak és tartanak háborúellenes tüntetéseket vasárnap, és a legfrissebb közlések szerint már 2500 embert vettek eddig őrizetbe a megmozdulások miatt, legalábbis az orosz hatóságok közlése szerint – írja a Telex.
A Moscow Times arról számolt be, hogy a rohamrendőrök több helyen sokkolókat és gumibotozást vetettek be a tüntetők ellen.
14.55:
Ukrán közlés szerint 38 gyermek halt meg a harcok kirobbanása óta és 71 sebesült meg.
Az egyik legfiatalabb áldozat egy másfél éves kisfiú, aki Mariupol bombázása során hunyt el – közölte a Kyiv Independent hírportál Ljudmila Deniszovára, az Ukrán Legfelső Tanács emberi jogi biztosára hivatkozva.
14.30:
Újabb evakuációs kísérlet hiúsult meg Mariupolnál a Telex szerint. Az eredeti tervek szerint szombaton indult volna a konvoj, azonban végül egyetlen civil sem hagyhatta el Mariupolt és Volnovahát a humanitárius folyosón. Vasárnap pedig alig indultak el a buszok és az autók, máris bedőlt a kísérlet: a Reuters értesülései szerint csak mintegy 300 ember tudta elhagyni a várost. Az Ukrajna 24 televízió azt állítja, hogy a mintegy 400 ezres kikötővárost bekerítő orosz és oroszbarát erők folytatják a biztonságosnak hitt útvonal támadását, az Interfax hírügynökség viszont az ukrán erőket hibáztatja, hogy nem tartják be a korlátozott tűzszünetet.
10.40:
A teljes népesség 79 százaléka szerint korlátozások nélkül be kell fogadni az Ukrajnából érkező menekülteket, 18 százalékuk szerint nem, írja friss felmérésében a kormányközeli Társadalomkutató. A felmérésben ezer embert kérdeztek meg március 1-3. között.
10.37:
Március 7-én, hétfőn folytatódnak az ukrán–orosz béketárgyalások, erősítette meg vasárnap reggelre mindkét fél, azt viszont egyik oldal sem közölte, hogy pontosan mikor, illetve hogy hol találkoznak.
Ukrajna már szombaton bejelentette a harmadik kör dátumát, Oroszország azonban csak vasárnap tette ezt. Az előző két tárgyalási fordulónak egyaránt a háborúban Oroszországot támogató Belarusz adott otthont.
(CNN)
10.30:
A magyar kormány betiltotta a gabonakivitelt. Kivételt képeznek a humanitárius akciók.
10.00:
A helyi városi tanács közlése alapján helyi idő szerint 10 és este 9 óra között tűzszünet lesz, így 12 órától újra megpróbálkoznak a lakosság evakuálásával, írja a BBC.
A tisztviselők szerint a civilek a város három pontjáról induló buszokkal evakuálhatják Mariupolt, egy előre egyeztetett útvonalon, amely Zaporizzsjában végződik. A magánjárművek is csatlakozhatnak az evakuáláshoz, de arra kérik őket, hogy a buszok mögött, a Vöröskereszt által vezetett konvojban haladjanak. A sofőröknek meg kell tölteniük az összes helyet az autóikban.
Szombaton hasonló, rövidebb mentőakcióra készültek, de azt lényegében percek után be kellett szüntetni, miután az oroszok a tűzszüneti megállapodás ellenére tovább lőtték a várost.
9.33:
A pécsi egyetemen több mint száz angol, és több száz magyar nyelvű képzésen folytathatják tanulmányaikat a háború elől menekülő hallgatók. Külön jelentkezési felületet nyitott meg számukra a felsőoktatási intézmény.
A jelentkezőknek az űrlap kitöltésén túl a korábbi tanulmányaikkal kapcsolatban a lehető legtöbb dokumentumot fel kell tölteniük a jelentkezési rendszerbe annak érdekében, hogy megfelelő döntést hozhasson az egyetem a felvétellel kapcsolatban.
9.00:
Harcra buzdította honfitársait az orosz csapatok ellenében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat esti videóüzenetében – szúrta ki a 24.hu. Ki kell mennünk! Harcolnunk kell! Amikor csak lehetőségünk nyílik rá – hangoztatta Zelenszkij, mondván, hogy az orosz csapatokat ki kell űzni az országból.
„Az ukránoknak ki állniuk, ahogy azt Melitopol, Berdianszk és Herszon városokban is tették, és ki kell űzniük ezt a rosszat a városainkból”. Az utóbbi napokban több jelentés is volt arról, hogy ezekben a városokban egyszerű, fegyvertelen emberek szembeszálltak orosz alakulatokkal. Zelenszkij hangsúlyozta, mivel a helyi lakosok így cselekedtek, ezért a megszállás is csak átmeneti lehet.
8.20:
A washingtoni ukrán nagykövetség adatai szerint 3000 amerikai – köztük veteránok – tervez Ukrajnába utazni és harcolni az oldalukon a nemzetközi légió tagjaként.
8.00:
Március 7-én, hétfőn lesz az ukrán-
–orosz béketárgyalások harmadik fordulója – jelentette be a Facebookon David Arahamija parlamenti képviselő, az ukrán tárgyalódelegáció egyik tagja tegnap este. Részleteket, például a helyszínt, nem közölt.
(24.hu)
Az első tíz nap eseményeivel korábbi cikkeinkben foglalkoztunk:
https://www.pecsma.hu/top/ideiglenes-tuzszunetet-rendeltek-el-tobb-ukran-varosban-elo/
Az oroszok hajnalban tűz alá vették, majd elfoglalták Európa legnagyobb atomerőművét – ÉLŐ
Ma folytatódnak a béketárgyalások Ukrajna és Oroszország között – ÉLŐ
21 civil halt meg Harkivban az éjszaka, csütörtökön folytatódnak a béketárgyalások – ÉLŐ
Tárgyalóasztalhoz ültek az ukránok és az oroszok, brutális rakétatámadás Harkovban – ÉLŐ
Putyin különleges készültségbe helyezte Oroszország nukleáris rendszerét – ÉLŐ
Utcai harcok törtek ki Kijevben – a háború harmadik napja, ÉLŐ
Kitört a háború: Éjjel rakétatámadások érték Kijevet, az EU újabb szankciókról döntött – ÉLŐ