Mellár Tamás MSZP-P-s politikus az ATV-ben rettegett Rónai Egonnal azért, mert a 2021-es népszámláláskor kérni fogják a személyes adatainkat, amiket teljesen anonim módon kezelnek. Mellár korábban a KSH-t vezette, a statisztikai hivatal 150 éves történetében viszont csak két esetben fordult elő, hogy a népszámláskor nem kértek adatokat. Az egész EU-ban – Szlovákián kívül – ez az eljárás.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) átvette az uniós adatfelvételi rendszert, így ez alapján történik majd a 2021-es népszámlálás – ezt fél éve már tudni lehet, ám Mellár Tamás, a KSH volt elnöke az ATV-ben most emiatt rettegett.
A parlamentbe független képviselőként bejutó, ma az MSZP-P-frakciót erősítő Mellár az ATV Egyenes Beszéd műsorában beszélt arról, mennyire aggasztó, hogy a KSH a közelgő népszámláláson név szerint be tud mindenkit azonosítani.
Mellár a „Mi a baj a népszámlálással?” kérdésre a következő választ adta:
„Az egyik alapvető dolog az az, hogy most először név szerint, tehát a nevet is közölni kell az adatfelvételnél.”
Az Európai Unió tagállamaiban elfogadott és bevett módszer sokkal egyszerűbb, gyorsabb, a statisztikusoknak pedig cél, hogy könnyebb legyen a feldolgozás. A KSH éppen emiatt változtat a rendszeren.
A működési elv szerint ez csak a számlálás idejére szükséges, annak lezárultával anonimitást nyernek az adatok és ezen a módon használják fel őket. Így a későbbiekben teljességgel beazonosíthatatlanok lesznek a válaszadók. A hatályos jogszabályok, statisztikai törvények is azt írják elő, a természetes személyazonosító adatokat a statisztikai feldolgozás befejezésekor törölni kell.
A szóban forgó rész 12.10-től hallható:
A magyar népszámlálások történelmében (1870 óta tartanak) a 2021-es lesz a tizenhatodik. Idáig csupán két alkalommal – 2001-ben és 2011-ben – történt úgy az adatszolgáltatás, hogy nem kellett személyazonosításra alkalmas adatokat kiadni.
Négy magyarból háromnak semmi problémája a változással
A KSH júliusban reprezentatív véleménykutatást végzett, hogyan vélekednek a magyarok a tervezett változásról.
A hivatal lapunknak közölte, arra a kérdésre, hogy a következő népszámlálás során a megkérdezett megadná-e a nevét, a válaszadók 83%-a válaszolt egyetértően. Ezentúl a név adminisztratív nyilvántartásból történő átvételét is elfogadhatónak tartják: 79% pozitív választ adott az erre vonatkozó kérdésre. A két kérdést együttesen vizsgálva, a népesség 73%-a számára elfogadható a népszámlálás során a név használata.