Előfordul, hogy kifogyunk a béketűrésből, és összezördülünk a túl közel parkoló szomszéddal, vagy a kutyát a kertünk elé pisiltető idegennel, esetleg kedvesünkkel. Néha jó is, ha hagyjuk, hogy a feszültség távozzon belőlünk szavak formájában, de azért fontoljuk meg a mondandónkat. Mert vitatkozni jó, de fröcsögő szájjal ordibálni egymással már kevésbé!
Vannak, akik mesterei a tiszteletteljes, profi érvelésnek, de sokunknak bizony problémát jelent a civilizált vitázás. Vegyük át azokat a pontokat, amiket mindenképp érdemes átgondolni mielőtt összecsapunk valakivel:
Fontold meg!
Biztos, hogy a másik fél tehet a rosszkedvedről? Nem csak a pocsék közérzeted miatt kötekedsz? Szükséges a nyers stílus? Biztosan meg akarod bántani a partneredet, kollégádat? A postást? Hangot lehet adni az egyet nem értésnek, de biztos, hogy emelt hangon kell ezt tenned? És biztosan mások -, esetleg a gyerek – előtt szükséges a dolgokat megvitatni?
Vitázni jó
A vitatkozás tulajdonképpen hasznos, előre visz, ha ütközteted a véleményed másokéval, új gondolatok születhetnek és naprakész megoldások kitalálásához vezethet a magán és szakmai életben is. Azt azonban szükséges tisztázni, hogy a vitatkozás, inkább megbeszélés, egyértelműen nem egyenlő a veszekedéssel vagy civakodással, bár időnként annak szinonimájaként kezeli a nyelvünk.
Hallgass néha!
Kizárólag a saját szemszögedből megközelíteni egy kérdést, nem a legjobb elképzelés. Ahhoz, hogy a jó ötleteket leszűrjük, és a másik fél igazát is megértsük, meg kell tanulni meghallgatni a másik felet. Határozd el magad, és más véleményét, nézőpontját is vedd figyelembe illetve tanulj belőle!
Ne személyeskedj!
A vitatkozás ne a te vagy a partnered személyéről vagy a személyiségről szóljon, hanem az adott témáról, ötletekről! Nem kell minden alkalommal bevonni a másik összes rossz tulajdonságának felsorolását a vitába!
Add meg a tiszteletet!
Fontos, hogy tiszteletteljes hangon nyilatkozz meg és a testbeszéded is arról árulkodjon, hogy becsülöd a másikat! Hiszen te sem szeretnéd, ha flegmán, lekezelően beszélnének veled! Nem kell egyetérteni, de el kell fogadni a másik véleményét is!
Beszélgessetek
Az értelmezés miatti egyet nem értések legjobban úgy kerülhetők el, ha kérdezünk. Hát rajta, kérdezz, ha nem egyértelmű miről van szó! Arra még figyelj oda, hogy a saját hozzászólásaidért csak te felelsz, ha nem jó hangot ütsz meg vagy nem jó kérdést teszel fel, ne csodáld, ha nem juttok közös nevezőre a vitás kérdésben.
Ne siess!
Nem kell azonnal egyetértésre jutni, adjatok időt magatoknak és beszéljétek meg a kérdéseket egy későbbi időpontban, ha most nem született megoldás!
Légy okosabb!
Előfordulhat, hogy később sem értesz egyet, de mégis elfogadod a döntést. Néha, ez a helyes hozzáállás, főleg ha nem egetrengető a probléma, amiről szó van. Még az is lehet, hogy idővel kiderül, hogy a te nézőpontod volt a helyes és felülbíráljátok az elhatározást.