A házi cirmos közeli rokonát, a vadmacskát választották 2024-ben az év emlősének.
Bővült az év élőlényeinek sora, az idei nyertest, vagyis a vadmacskát választották az év emlősének a Vadonleső Program szakemberei. A programot az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működteti a Magyar Természettudományi Múzeum és a Fővárosi Állat- és Növénykert közreműködésével.
Íme néhány érdekesség róla!
Az európai vadmacska (Felis silvestris) nagyon hasonlít házi kedvencünkhöz, a házi macskához. Bár vannak jellegzetes eltérések, többek között bundájuk mintázatában, a tömött, gyűrűs farokban és a zömök testalkatban, elkülönítésüket nehezíti – és a vadmacskát jelentősen veszélyezteti is –, hogy a vadmacska és a házi macska között előfordul a keveredés (hibridizáció). Amint megfogyatkozik és megritkul a vadmacskaállomány, a nehezebb pártalálás miatt ilyenkor elfogadják, akár kifejezetten keresik a házi macskák társaságát, és azokkal párosodva hibrid utódjaik lesznek – akár a végsőkig felszámolódhat egy eredeti állomány.
Az európai vadmacska életmódjában, viselkedésében is vérbeli vadállat. A Skóciától Dél-Európáig, keletre pedig a Kaukázus hegyvonulataiig megtalálható ragadozó a nappalokat a sűrű erdők, bozótosok mélyén, sziklaüregekben, fák odvában meghúzódva tölti. Az éjszaka leple alatt a nyíltabb terepen, erdei tisztásokon türelmesen vadászik. Áldozatát legtöbbször lesből támadva, hirtelen kapja el. Tápláléka csaknem kizárólag frissen elejtett állatokból áll. Étlapján szerepelnek a rágcsálók, madarak, de mindez elsősorban a kínálat függvénye. Mezei pockokban bővelkedő években sok vadmacska szinte kizárólag a mezőgazdasági károkat okozó kisemlősöket ritkítja.
A genetikai vizsgálatok segítségével a jövőben lassan kirajzolódhat a vadmacskaállományok valódi természetvédelmi helyzete, az azonban már most is látszik, hogy vannak olyan területek, ahol a hibridizáció jelentős mértékben előrehaladott. A felelős cicatartás keretében a házi kedvencek következetes ivartalanítása és portán belül tartása óriási jelentőségű a vadmacskák hosszú távú fennmaradása érdekében.
Ez a mi felelősségünk, amit az értékes és sérülékeny biológiai sokféleség megőrzése érdekében tehetünk és tennünk kell!
– foglalta össze a Vadonleső.
Nemrég egyébként vélhetően vadmacskát fotóztak a Mecsekben, de ajánljuk a Duna-Ipoly Nemzeti Park aranyos videóját, vagy a Börzsönyi Természetvédők felvételét a nyávogó cicakölykökről, illetve a Pangea Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület képsorait: