-3 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapKorzóÉletmódA víz világnapján nem mindennapi „lakó" költözött a pécsi állatkertbe

A víz világnapján nem mindennapi „lakó” költözött a pécsi állatkertbe

Március 22-én tartják a víz világnapját, hogy felhívják a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és a bolygón fellelhető édesvízkészletek veszélyeztetettségére. Pécsett is hagyománya van a tematikus programoknak, ezeket régóta együtt szervezi a pécsi állatkert és a Tettye Forrásház Zrt. 2022-ben egy különlegességgel egészült ki a rendezvény: a vízszolgáltató jóvoltából új „lakó” költözött a zooba, méghozzá egy méretes csatornaszörny formájában! 

Az installációt a cég a „Ne etesd a csatornaszörnyet!” című társadalmi szemléletformáló kampány részeként helyezte el az állatkert aulájában, hogy ezzel nem megszokott módon irányítsa rá a látogatók – főként a legfiatalabbak – figyelmét a szennyvízszolgáltatás felelős igénybevételére. Előre bocsátjuk: természetesen nem „igazi”, a csövekből előkerült tárgyak találhatók rajta, hanem teljesen tiszta darabok. Mindazonáltal a rém körül elhelyezett kis vitrinekben láthatjuk a ténylegesen a szennyvíztisztító telepen felszínre került eszközök egy részét is.

Mint azt lapunk a sajtónyilvános leleplezésen megtudta,

a mű közel 20 napig készült és két helyi alkotó keze munkáját dicséri.

Egyikük, a dekoratőrként dolgozó hölgy elmondta: a megrendelőkkel több körben egyeztették az elképzeléseket, így formálták meg végül a kész szörnyet, melynek alapját az egy állatalakra rögzített rongyok és törlőkendők képezik, de mindenféle olyan tárgy is helyet kapott rajta, amikkel a vízszolgáltatónak a szennyvíztelepen dolgozó munkatársai találkoztak már az idők során: apró gyerekjátékok, női higiéniai termékek, mobiltelefon, karóra, de még teniszlabda és fecskendő is fellelhetők például a szörny testén.

Az új „zoo-lakó” leleplezésekor Andricz Bertold, az állatkert ügyvezetője hangsúlyozta: az intézményben jó ideje kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek a környezetkímélő működésre. A március 22-ei világnapon, illetve az ehhez kapcsolódó, 27-ei eseményen pedig nyilván a vizekkel kapcsolatos problémák megelőzésére hívják fel a figyelmet, idén a felszín alatti, természetes és mesterséges vizek védelme kerül fókuszba – tette hozzá. Ez utóbbihoz hozzátartozik a társadalmi edukáció a csatornába nem való tárgyakról, hiszen laikusként egy háztartásban talán a szennyvízzel törődünk legkevésbé a közszolgáltatások közül, mert az elhasznált vizet elnyeli a lefolyó. Így csak

kevesekben tudatosul, milyen hosszú távú következményei lehetnek annak, ha olyan dolgokat is beleengedünk, amit nem kellene.

Balról jobbra: Andricz Bertold, Varga Tamás, Farkas Tamás

– A víz világnapjának országos mottója idén a következő: „Felszín alatti vizek – láthatóvá tenni a láthatatlant”. Ez azt is jelenti, hogy valamilyen módon képesnek kell lennünk arra, hogy minden egyes emberben tudatosítsuk, mennyire fontos a térség szennyvízkezelése is. Ennek tisztítása ugyanis az egyik legfontosabb környezetvédelmi tevékenység, hisz azzal, hogy a csatornába juttatunk olyan anyagokat, amik nem képesek megfelelően feloldódni, nem csak a környező flórát és faunát szennyezzük, de globális problémát okozunk. A napi közel 30 ezer köbméter szennyvíz ugyanis, melyet az itteni telepen megtisztítunk, a Dráván és a Dunán keresztül, végül a Fekete-tengerbe ömlik. A most leleplezett installáció azt az igényt hordozza magában, hogy a tudatos csatornahasználatra felhívjuk a figyelmet – foglalta össze a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója, Farkas Tamás az eseményen.

Ezt kiegészítve Varga Tamás, a zoo gyűjtemény- és nevelési vezetője elmondta: a szörny és a vizes programok egy fontos és globális problémakörre reflektálnak, mely jól illeszkedik az állatkert környezeti nevelésének megvalósításához. „Minden ehhez hasonló kampánynak az az elsődleges célja, hogy a fiatalokat valamilyen élményen keresztül arra oktassuk, ne essenek bele azokba a környezetre káros hibákba, amiket mi, felnőttek már elkövettünk. Ez a csatornaszörny remélhetőleg sokkolja majd a látogatókat, amiből tanulnak” – mondta.

A pécsi csatornarém nem csak legenda!

A kiállított csatornaszörny figurája valós előzményeken alapul: 2018 nyarán óriási, egy tonnás csatornahulladék tömítette el a pécsi szennyvíztisztító telep fogadóaknáját, súlyos üzemzavarral fenyegetve. A Tettye Forrásház Zrt. szakemberei másfél napig küzdöttek az összetömörült dugóval a nehezen hozzáférhető helyen, végül szigonyokkal és daruval emelték ki a szörnyet a rendszerből. A nem megfelelő csatornahasználat következményei napi szinten jelentkeznek Pécsen és környékén:

2021-ben több mint 500 dugulást, csatornahibát hárítottak el a cég szakemberei.

Az elmúlt években megváltozott a szennyvíz összetétele. A legnagyobb gondot a konyhai zsiradék mellett a nedves törlőkendők jelentik, amelyeket – a „lebomló” feliratot olvasva a csomagoláson – sokan a vécébe dobnak használat után. A törlők azonban nem töltenek elég időt a hálózatban; a zsíros szennyeződéseket magukba szívva, gombócba állva olyan csomópontokhoz sodródnak, ahol könnyen eltömődést okoznak. A zoo-ban a szörny mellett megfigyelhetjük azt is egy ki kiállításnak hála, mennyi ideig tart valóban ez a folyamat.

Nevezzük nevén a szörnyet!

Az állatkert új, egyelőre névtelen „lakóját” a március 27-ei, a víz világnapjához tartozó családi rendezvényen is megismerhetjük, amelyen vizes játékokkal, kísérletekkel várják a látogatókat. A csatornaszörnynek pályázat keretében keresnek nevet: az installáció mellett elhelyezett ládában április 22-ig – a Föld napjáig – gyűjtik az ötleteket, ki hogyan nevezné el a rémet. A résztvevők közül tíz szerencsés nyertest ajándékkal is jutalmaznak.

[su_box title=”Csatornaszörny extra” style=”glass” box_color=”#6ba04e” radius=”2″]A csatornaszörnyek (avagy: zsírhegyek, zsírkígyók) a nagyvárosi szennyvízhálózatok mélyén tanyázó, eseteként onnan előtörő teremtmények, amelyek a helytelen etetés következtében nagyra nőhetnek és veszélyessé válhatnak. Hajlamosak a hízásra, és nagy étvággyal habzsolnak minden, nem a csatornába való, mégis odakerülő tárgyat, anyagot. Kedvenc táplálékaik közé tartoznak a vécén lehúzott nedves törlőkendők, vattapamacsok, fültisztító pálcikák, higiéniai termékek, nem beszélve a lefolyóba öntött konyhai zsiradékról. Masszájukban emellett rendre található borotva, fésű, fogkefe, kiskanál, a vécéhasználat közben a nadrágzsebből kiesett pénzérme, kulcs, plasztikkártya, sőt mobiltelefon is. Egy, a helytelen csatornahasználattal túltáplált, felhizlalt szörnyeteg komoly fennakadást okoz a városi szennyvízhálózat vezetékeiben, műtárgyaiban.[/su_box]

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő