Gazdasági csodát Magyarországnak!? címmel tartott előadást Bokros Lajos, a Modern Magyarországért Mozgalom elnöke. A ’90-es évek súlyos megszorítócsomagjáról ismertté vált volt szocialista politikus szerint a mostani gazdasági felemelkedés csak részben ismerhető el, és szerinte az rossz, ha csökkenek az árak. Az ellenzék pedig elvtársi hangulatban tárgyal egymás háta mögött is. A bevándorlók meg segíthetnek.
Bokros Lajos pártja annyiban már biztosan megelőzte a Jobbikot, hogy a MoMa pártjának elnökére három-négy emberrel biztosan többen voltak kíváncsiak, mint Vona Gáborra legutóbb Pécsen, hiszen akkor az elnöki kabinet munkatársaival, politikusokkal voltak annyian a VOKE Művelődési Házban, mint ma a civil érdeklődők. Azért ezúttal is megjelent ismerős arc az ellenzéki pártok támogatói közül, a DK részéről is volt ott politikus, valamint a MoMa helyi vezetői is megjelentek.
Ugyanakkor a balliberális oldal kicsit sem egyeztetett egymással, így például a néhány hete még a MoMa kegyeltjének számító Mellár Tamás politikus-civil ugyanabban az időpontban tartott fórumot a Corso Hotelben, mint Bokros.
Gazdasági csoda? Javulás van, de…
A volt MSZP-s politikus a fórumon bírálta a kormány gazdaságpolitikáját, szociális- és adórendszerét is, mondván, azok igazságtalanok, az állam pedig túlméretezett. Elmondta, hogy az tény, hogy van gazdasági növekedés, növekednek a jövedelmek, a foglalkoztatottság is magasabb papíron, valamint a költségvetési hiány is alacsony.
– Az infláció kétszázalékos, ami ahhoz képest, hogy az én időmben 27 százalékos volt, nagyon alacsony – mondta, majd azért hozzátette, hogy igen ám, de ez egy rózsaszín kép, amit alá tud ásni, mivel ezek nem fenntartható állapotokat tükröznek, mert nagyon kevés a beruházás hazánkban, félmillióan nem idehaza dolgoznak, és még az is lehet, hogy bizonyos uniós támogatásokat nem fizethetnek ki. Magyarország nem felzárkózik, hanem leszakad – fogalmazott.
Január 2-án kijózanodnak
Bokros beszélt az ellenzéki pártok összefogásáról is, és egyből oda is szúrt a szövetséges MSZP-nek a fórumon, mondván, Botka László személye, „a szocialisták csodafegyvere, az MSZP-s Wunderwaffe” miatt, az MSZP hibájából kifutottak az időből, s már nem tudnak előválasztást tartani, amelyen civilek bevonásával előzetesen kiválaszthatták volna a közös ellenzéki jelölteket.
– Mindegy, most már lókupeckedés lesz a jelöltekkel. A DK, az Együtt, az MSZP, a Párbeszéd, a Magyar Liberális Párt és a MoMa baráti, elvtársi hangulatban tárgyal, de egyelőre még nem sikerült összehozni egy hatoldalú plenáris ülést, hogy végre ne egymás háta mögött szerezzünk pozíciókat, meg tologassuk a bábukat, hanem kiterítsük egymás előtt a kártyáinkat – mondta. – December végére meg kellene egyezni, mert ha január 2-án kijózanodunk, akkor neki kellene kezdeni a kampánynak.
A pártelnök arra is utalt, hogy azzal, hogy a Momentum Mozgalom és az LMP külön indul, megosztják az ellenzéket, és minden ilyen törekvés „ahogy Sztálin elvtárs mondta, a Fidesz malmára hajtja a vizet”.
A bérunió nettó baromság
A Jobbik bérunióval kapcsolatos programjáról azt mondta, hogy az „nettó baromság”, mert akkor lehetne a nyugati bérekről beszélni, ha nyugati színvonalú lenne a termelékenység, az intézményrendszer, az oktatás és így tovább. Akik ezt plakátokra írták, nemcsak ők maguk hülyék, hanem az egész népet hülyének nézik – fogalmazott a pártelnök.
Lesz pénz
Mint mondta, nem szabad bedőlni a pesszimista hangoknak, mert a mostani uniós támogatási ciklus lezárulta után, azaz 2020 után ugyan kevesebb lesz az eu-s forrás, de lesz. De hogy mennyivel lesz kisebb, az csak a következő években derül ki, mert erről a kérdésről az Európai Parlament csak jövőre kezd el tárgyalni.
Ha mennek le az árak, na, az nagyon nagy baj!
A közgazdász szerint az árak csökkenése azért baj, mert akkor az emberek kivárnak, így nem akarnak vásárolni, ami a gazdaság megtorpanásához vezet.
Nem elég a kormányváltás, ide rendszerváltás kell!
A jogállamot, a gazdaságot, az alkotmányos rendet is újjá kell építeni – ezért nemcsak kormányváltásra, hanem rendszerváltásra is szükség van. A mostani kormány a kiműveletlen emberfők tömegét akarja létrehozni, hogy szolgahada legyen – mondta.
A migránsok segíthetnek
A bevándorlók segíthetnek a gazdasági növekedésben, de nincs olyan tapasztalat, hogy ez mindenképpen így van. Ugyanis mindez függ attól, hogy mennyire szeretnek, akarnak, tudnak dolgozni, és milyen képzettséggel bírnak, milyen gyorsan tanulják meg a helyi szokásokat, kultúrát, nyelvet. Németország most ennek a kérdésnek a legjobb laboratóriuma, hiszen egymillió bevándorlót kaptak néhány hónap alatt 2015-ben, akiknek többségének nincs képzettsége, sok gyerekük van, iskolákat, egészségügyi ellátást kell biztosítani nekik, tehát egyelőre a költségek nagyobbak, mint amennyit hoznak – fogalmazott.