Egyre többen válnak érintetté a tesztelésben, és mikor hozzájutnak az eredményhez, sokszor nem világos, mit is jelent, ha pozitív lett a PCR-teszt – a pécsi virológusok legújabb Facebook-bejegyzésükben most elmagyarázzák, hogyan kell értelmezni az eredményeket.
Sok esetben több hétig, ritkábban pedig akár 5-8 hétig is pozitív eredményt mutathat a teszt, de vajon mi áll ennek hátterében?
A vírusok szerkezete nagyon változatos és összetett, „a PCR-teszt a legbelül őrzött RNS-szál egy bizonyos darabját sokszorosítja fel, így teszi kimutathatóvá a vírus jelenlétét” – magyarázzák a virológusok. Ez azonban nem egyenlő a fertőzési képességgel, mely szintén egy igen összetett folyamat, egyben komoly kutatási kérdés is.
Sok-sok tényező befolyásolhatja az eredményt, és számos kérdés nyitott még a pécsi kutatók szerint. Mindenesetre aki PCR-pozitív, azt „potenciálisan fertőzőképesnek” ismeri a tudomány – egyelőre –, bár biztosan csökken a kockázat, ahogy a vírus mennyiségi csúcsa lefelé halad.
Egy érdekes és szemléletes ábrát is megosztottak a szakemberek, mely jól összefoglalja a folyamatot, de mint írják, a legfőbb gond egyelőre a fertőzőképességi periódus pontos ismerete. Amit viszont tudnak: „a fertőzőképesség csúcsa a fertőzés kezdeti szakaszához húz inkább, így ekkor különösen fontos a tudatos viselkedés”.
Íme az ábra:
és a teljes bejegyzés: