Kockázatos vállalkozás a diákhitel: tanulóként boldogan igényelhető, viszont ha nem figyelünk, akkor annál fájdalmasabb lehet. Nagyon észnél kell lenni, amikor aláírjuk a papírt és felmarkoljuk az összeget, mert ez a döntés hosszú évekre szól.
A tanuló a pénzt rosszabb esetben elveri mindenfélére, jobb esetben finanszírozza pályája előremenetelét. Ennek következményeként keresőként jöhet a törlesztés, de az elején ott van benne a „hol van az még” gondolat. Az iskola végeztével, az elhelyezkedés nehézségei után kezdődhet a diákhitel visszacsepegtetése, változó kamatlábakkal.
Papszt Kriszta coach, pénzügyi tanácsadó elsősorban azoknak a fiataloknak ajánlja a diákhitelt, akik szeretnének diplomát szerezni, de csupán önköltséges képzésre nyernek felvételt, a család pedig nem képes finanszírozni a tanulmányokat.
Tanácsadóként általában a Diákhitel 2-t javasolja az érdeklődőknek. Ugyanis ez a második változat már kötött felhasználású, csak a felsőfokú tanulmányok tandíjának fedezésére vehető fel. Nem áll fenn annak a veszélye, hogy mindenféle egyéb tevékenységre folyjon el a pénz. Ráadásul a kamatozása is kedvezőbb.
– Habár sokan küszködnek törlesztési nehézségekkel, van megoldás mindenki számára – mondja a szakember. Adott esetben kérhető a törlesztőrészlet mérséklése is a Diákhitel Központtól.
Persze a mérsékelt törlesztőrészlet is egyénenként eltérő, a Diákhitel Központ pedig maximum 36 hónapra engedélyezheti a mérséklést. Jó hír, hogy ez az időkeret bármikor megszakítható, adott esetben újraindítható, ha megint szűkösebbé válnak a napok, hetek.
A mérséklés hátránya, hogy a törlesztési idő növekedni fog, a visszafizetési idő hosszabbra nyúlhat.
A tanácsadó szerint viszont tényleges aggodalomra az adhat okot, hogy ha nem sikerül a tartozást kiegyenlíteni, a Diákhitel Központ immáron az állami adóhatóságon keresztül hajtja azt be. Még ekkor is lehetőség van a fizetésre, igaz, ez esetben már jóval nagyobb részletekben nyögheti a részleteket az adós.