A kisgyerekek nem csak a hollywoodi filmekben várják hihetetlen lelkesedéssel a Mikulást. Habár a magyar kicsik talán nem tesznek ki neki tejet és kekszet, ahogy a mozivásznon sokszor látható, de mindenképpen készülnek a piros ruhás ajándékhozó látogatására. Mutatunk néhány saját kézzel is könnyen elkészíthető apróságot, melyekkel leköthetjük a picik energiáit a december 6-ai nagy napig.
Újrahasznosítás felsőfokon, az ünnepek alatt is!
Bizony, egyre inkább terjed a zero waste, vagyis hulladékmentes szemléletmód a hazai családok körében is. Az ezt igazán komolyan vevők az ünnepek alatt is megpróbálnak minél több dolgot újrahasznosítani, sőt gyermekeiknek is megtanítani a zöldéletmód alapjait. Rengeteg ötletet találni az interneten, hogyan készíthetünk kis Mikulás-figurákat, karácsonyi dekorációt, vagy akár használati tárgyakat is az egyébként kidobásra szánt dolgokból. Nézzünk is néhány példát.
Mikulás-portré újságpapírból
Nincs szükség semmi különlegesre, csak újságpapírra és néhány színes festékre, illetve papírra – ezek valószínűleg egyébként is részei a gyermekünk mindennapi eszköztárának, vagy megmaradtak az előző kreatív foglalkozáskor.
Vágjunk ki néhány, a fantáziánkban élő Szent Miklós alakjához illő darabot, fessük be őket a megfelelő színekkel, ragasszuk egy vastagabb papírlapra, és már kész is a tökéletes arckép, mellyel a gyerekek feldíszíthetik a lakást a Mikulás számára.
Sajtreszelőből dekoráció? Na ne… Na de!
Igen, ezen mi is meglepődtünk. Az interneten több oldalon is találhatók iszonyatosan jópofa Mikulás-megoldások, méghozzá sajtreszelőből. Csak néhány viszonylag jól fedő festékre lesz szükségünk, illetve egy – akár használt, viszont nyilván kicsit megtisztított – sajtreszelőre.
Persze, ha később használni is szeretnénk, akkor inkább ruházzunk be egy igazi mikulásos reszelőre. Ha azonban csak dekoráció, és a szabadidő hasznos eltöltése miatt szeretnénk Mikulás-sajtreszelőt, akkor ne szabjunk gátat fantáziánknak. Íme néhány inspiráló fotó.
Karácsonyfa botból és maradék szalagokból
Szinte minden gyerek életében eljön az az időszak, mikor az utcán vagy az erdőben sétálva minden bogyót, csigaházat és botot haza szeretne vinni. De ki gondolta volna eddig, hogy mindez hasznos is lehet? A botokból több karácsonyfadísz-variáció is készíthető.
Az egyik kedvencünk az alább látható, egy botból és több darabnyi színes szalagból álló minikarácsonyfa, melyet nagy testvérére aggathatunk az ünnepek alatt. Ezt akár a legkisebb gyerekekkel is elkészíthetjük közösen, és nagyon jó móka. Csináljunk több, különböző színű verziót!
Gyerekekkel sütni? Simán!
Természetesen kellő odafigyelés szükséges, ha a kisebb gyermeket a konyhába engedjük. De vannak olyan feladatok, amikben ő is simán segíteni tud: tésztát formázni, kiszúrni, csokiba tunkolni, díszíteni.
Íme néhány jópofa sütemény, melyeket december 6-ig még bőven elkészíthetünk!
Mikulás-csizma csokiban
A tésztához: 350 g búzafinomliszt, 150 g porcukor, 2 tk szódabikarbóna, 1 tk őrölt fahéj, 1 tk őrölt szegfűszeg, 30 g vaj, 2 db mélyalmos tojás, 2 ek akácméz
A töltelékhez: 240 g meggylekvár (1 üveg)
A mázhoz: 300 g étcsokoládé, 200 g fehér csokoládé, 80 g kókuszreszelék, 3 ek napraforgó olaj
Egy tálban elkeverjük a száraz alapanyagokat, majd hozzákeverjük a puha vajat a tojásokat és a mézet. Tésztát gyúrunk, majd lisztezett felületen kinyújtjuk.
A csizma alakú kiszúróformával kiszaggatjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és 180 fokos sütőben kb. 10 perc alatt kisütjük, majd hagyjuk kihűlni.
Minden második csizmát megkenünk a lekvárral, majd egymásra igazgatjuk őket.
Vízgőz felett megolvasztjuk az étcsokit, 1-2 ek étolajjal simára keverjük, majd leöntjük vele a csizmákat, és hűtőbe tesszük.
Közben az étcsokihoz hasonlóan felolvasztjuk a fehér csokit is, kevés olajjal elkeverjük, majd a megdermedt csokis csizmákat félig belemártjuk, és megszórjuk a kókuszreszelékkel.
Mikulás-linzer
A tésztához: 30 dkg finomliszt, 20 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 5 dkg darált dió (vagy mogyor, mandula), 1 db tojássárgája
A díszítéshez: 15 dkg marcipán (fehér), 50 csepp ételfesték (piros), 1 ek dekorgyöngy, 5 dkg étcsokoládé, 2 ek sárgabaracklekvár
A tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal linzert készítünk, majd becsomagolva folpackban egy órát hűvös helyen pihentetjük.
A fél centiméterre kinyújtott tésztából szív alakú formákat szaggatunk, majd 180 fokos sütőben 10-15 perc alatt megsütjük.
A fehér marcipán háromnegyed részét a piros ételfestékkel megfestjük. A fehérből bajuszkákat, sapkabojtot, a pirosból sapkákat, arcpírt formázunk (a marcipánt két sütőpapír között nyújtsuk ki). Baracklekvár a „ragasztó” minden kis marcipán alá.
A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, ebből lesz a szempár. Az orra piros cukorkadrazsé.
A kihűlt szíveket megdíszítjük.
Forrás: Pinterest.com, Thesprucecrafts.com, Thebestideasforkids.com, Nosalty.hu