Az alkalmazotti lét helyett vállalkozást indítani nagy bátorság, azonban nagy szabadság is. Mielőtt belevágnál, érdemes átgondolnod jó néhány dolgot, hiszen nem csupán egy jó ötlet vagy egy remek szolgáltatás szükséges, hanem fontos a jogszabályok pontos ismerete, valamint a stratégia kialakítása és fegyelmezett megvalósítása is. Emellett gyakorlati teendők tucatjai fognak rád várni, cikkünkben ezeket vesszük górcső alá. Bővebben: Hogyan indítsunk el egy vállalkozást?
Az üzleti terv
Mielőtt bármilyen konkrét lépést tennél a vállalkozás beindításához, készíts üzleti tervet. Már ebbe is bevonhatod a Bookkeepie oldalán is megtalálható könyvelő szakembereket, hiszen az üzleti terv egy fontos része a pénzügyi tervezés. Az üzleti tervben fogalmazd meg a konkrét terveidet, a vállalkozás célját: alkosd meg a profilját, írd le a célcsoportot és a bevételi modelledet. Térképezd fel a versenytársaidat, vizsgáld meg a célpiacot és készíts stratégiát.
A finanszírozás
A vállalkozáshoz pénzre lesz szükséged, és ennek felhasználását az üzleti tervben tervezed meg. Ha befektetőt szeretnél bevonni, akkor is szükséged lesz az üzleti tervre, hiszen ebből fogja megismerni a leendő üzlettárs (vagy a bank), hogy milyen megtérülésre számíthat.
A vállalkozási forma kiválasztása
Lehetsz egyéni vállalkozó, ez a vállalkozási forma nem igényel alaptőkét, bármikor elindítható, szüneteltethető vagy megszüntethető, azonban a felelősséged korlátlan lesz és a magánvagyonoddal felelsz a vállalkozás esetleges tartozásaiért. Ezt egyedül is elindíthatod a webes ügysegéden keresztül – de nagyon ajánlott könyvelő segítségét kérni, mert egy rossz helyre ikszelés komoly pénzekbe kerülhet Neked.
Gazdasági társaság alapításához ügyvédet kell felkeresni, aki benyújtja a cégbírósághoz a megfelelő dokumentumokat. A Bt-hez legalább egy beltag és egy kültag szükséges, a beltag szintén korlátlan felelősséggel rendelkezik, míg a kültag csupán a betett vagyoni hozzájárulásával. A Kft. egy vagy több személyes, itt 3 millió forint alaptőkére lesz szükség. A Zrt. alaptőkéje 5 millió forint, a részvényesek csak a részvényük erejéig felelnek. Az alapítás során az ügyvéd mellett, bár nem kötelező, de nagyon ajánlott egy könyvelő segítségét is igénybe venni, hiszen az alapítás során olyan kérdésekre is választ kell adnod, mint például milyen adózási formát választasz (tao vagy kiva), áfa körös leszel-e, illetve szükséged van-e közösségi adószámra – és ezekben az ügyvéd nem tud segíteni.
Adózási mód kiválasztása
Annak érdekében, hogy a számodra leginkább megfelelő adózási módot tudd kiválasztani, mindenképpen könyvelőre lesz szükséged, aki pontosan elmondja, hogy melyik fajta adózási módot ajánlja a Te tevékenységedhez, élethelyzetedhez, céljaidhoz. A későbbiekben is kézben tartja adóügyeidet, mindig jelzi, hogy mikor, hová és mekkora összeget kell utalnod az adóhatóság részére. A számlázóprogram kiválasztásában is kérheted a segítségét, az online számlázásra ugyanis többféle program közül lehet választani.
A vállalkozás felfuttatása
Annak érdekében, hogy a vállalkozásod sikeres legyen, marketingstratégiára is szükséged van. Ahhoz, hogy a vevők megtaláljanak, jelen kell lenned az online térben (ez tevékenységtől függ, de általában célszerű, bármivel is foglalkozzon a vállalkozás), a social mediában, ezt a területet nyugodtan rábízhatod egy gyakorlott marketingügynökségre.
A sikeres vállalkozás alapja a jó termék vagy szolgáltatás, azonban emellett szükség van arra is, hogy felépítsd azt lépésről lépésre, melyhez érdemes szakemberek segítségét is igénybe venni.
(x)