Annak megfelelően lehet cégdokumentumokhoz és céginformációkhoz hozzájutni, hogy milyen adatokra van szükség az adott céggel kapcsolatban. Szóval minden esetben érdemes előzetesen érdeklődni a lekérdezési lehetőségekkel kapcsolatban. Bővebben: Hogyan lehet céginformációkhoz és cégdokumentumokhoz hozzájutni?
A Cégtaláló aktuális és hiteles cégadatokhoz azonnali hozzáférést tesz lehetővé. Az adatok az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat cégadatbázisából származnak. Ez az adatbázis a cégbíróságon nyilvántartott összes magyar céget tartalmazza, még a törölteket is.
Mit tartalmaz az e-cégjegyzék?
A Magyarországon bejegyzett cégek adatainak alapjául szolgáló cégiratokat tartalmazza az e-cégjegyzék. Ezeket az adatokat a cégbíróságok tartják nyilván. Az e-cégjegyzék cégkereső segítségével nyilvános adatokhoz lehet hozzájutni. Olyan céginformációkhoz, mint például a cég neve, a cégjegyzékszám, a székhely, a telephely, a fióktelep, a tevékenységek, a bejegyzett tőke és az adószám.
Arról is információt lehet kapni, hogy az adott cég csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt van-e. Mindemellett a cégvezetőről is lehet információt kapni. Ha gazdasági társaság vezető tisztségviselője vagy vezetője, akkor nem lehet vezető tisztségviselő vagy cégvezető más gazdasági társaságban.
Ingyenes céginformáció
Ingyenes céginformációt biztosít az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat. Ezek tájékoztató jellegűek és csupán alapadatok. Név, cégjegyzékszám vagy adószám alapján lehet rákeresni az adott cégre és olyan adatokat lehet megkapni, mint például a név, a székhely, az adószám, a TEÁOR szám, a cégjegyzékszám és az alapítás dátuma.
Ha további részletes és hatályos adatokra van szükség, akkor cégdokumentumokra lesz szükség. Szóval amennyiben az ingyenesen hozzáférhető adatok kevésnek bizonyulnak, a részletes és hatályos információk eléréséhez cégdokumentum megrendelésére van szükség. Megrendelhető például cégmásolat, társasági szerződés, mérleg, névjegy, aláírási címpéldány, illetve e-hiteles és e-közhiteles változatban cégkivonat. Szintén hiteles forrásból származnak a hiteles információkat tartalmazó cégkivonatban szereplő információk.
A kiállítástól számított 30 napig érvényes
Érdemes az ügyintézés előtt érdeklődni az adott hivatalnál vagy banknál, hogy pontosan milyen dokumentumra van szükségük, és csak ezt követően leadni a rendelést. Így elkerülhető, hogy feleslegesen kétszer kelljen cégdokumentumot rendelni. A kiállítástól számított 30 napig érvényes a közhitelesség a közhiteles cégdokumentumok esetében.
Az e-közhiteles cégdokumentum miatt nem kell cégbíróságra menni, hiszen elektronikus formában is hozzáférhető, mégis közokiratnak minősül, mivel elektronikus aláírás és időbélyeg is szerepel rajta.
(x)