Bár a faültetés a közös jövőnk egyik záloga, közterületen mégsem ajánlott csak úgy nekiállni ásni. A Krisztina téren most néhány – ki tudja, ki által telepített – ciprusféle okozott bonyodalmat.
Ha egyszeri állampolgárként faültetésre szánjuk magunkat, érdemes egy kicsit tájékozódni, mielőtt ásót ragadnánk. Ha a célterület a saját családi házunk kertje, akkor persze semmi akadálya a műveletnek, azonban közterület esetén már egészen más a helyzet. A kérdés azért aktuális, mert a közelmúltban a Kertvárosban derült ki, hogy három, már igencsak méretesre nőtt ciprus eredetét nem lehet meghatározni.
Mondjuk szerkesztőségünknek elsőre azt sem sikerült, hogy egyáltalán ciprusok-e (nem pedig tuják), illetve hogy merre is találhatóak. Számtalan telefonváltás a fotóssal, botanikai tanácskozás a városi főkertésszel – köszönjük a segítséget Nagy Ervinnek – és kisebb-nagyobb családi perpatvarok árán azonban minden kiderült.
A terület önkormányzati képviselőjéhez, Schmuck Rolandhoz érkezett több lakossági panasz is három Krisztina téri ciprusról (amelyet nem szabad összekeverni a tujával, még ha első ránézésre hasonlít is egymásra a két növény!), amelyek mintha kinőni látszanák az életterüket. Ez főleg azért okozhatott bonyodalmat, mert közvetlenül egy tízemeletes panel ablakai előtt burjánzottak az örökzöldek. Amikor a Biokom NKft. szakemberei a bejelentések alapján kimentek a helyszínre, hogy szemügyre vegyék a növényeket, gyorsan kiderült, hogy azokat nem a városüzemeltetési társaság ültette, és még csak nem is engedélyezte azok telepítését. Nem is engedélyezhette volna, hogy oda kerüljenek,
hiszen az épületek előtt, a föld alatt futó közművezetékek védőtávolságán belül helyezkedtek el
– azon belül pedig tilos fát ültetni.
Akad is egy rendelet, amelynek passzusai a faültetést szabályozzák. A dallamosan csengő néven futó – Fás szárú növények közterületen történő ültetésének rendje – rendelet tételesen határozza meg, hogyan, s miként lehetséges fát ültetni Pécsett. Főszabályként érdemes mindenkinek felírnia, hogy közterületen csak a Biokom jogosult erre!
Persze bizonyos esetekben akadnak kivételek, viszont ha más akar fásszárú növényt telepíteni,
akkor is szükség van ehhez egy hozzájárulásra az önkormányzattól
– amit az csak akkor ad meg, ha előtte a Biokom felmérte az igényt, és egy támogatói nyilatkozatot adott ki annak kapcsán.
A csináld magad kertészkedés tehát hosszú távon a köztereken nem kifizetődő, hiszen a szabályozás értelmében a Biokom ilyen esetekben az adott fákat bármilyen előzetes engedély vagy figyelmeztetés nélkül kivághatja. Természetesen a társaság célja alapvetően nem ez, ha ugyanis találnak valahol egy „illegális” növényt, ami egyébként nincs rossz helyen, és nem zavar senkit, akkor maradhat is ott, ahova ültették, sőt, alkalmasint még gondozzák is azt a városüzemeltetési társaság szakemberei. Azonban például a Krisztina téri ciprusok esetében már indokolt volt a kivágás, mivel a növények gyökerei kárt okozhattak volna a közművezetékekben. Ezért a Biokom már intézkedett is ez ügyben, ahogyan az alábbi fotónkon is látszik.
Már csak ezért is érdemes mindenkinek odafigyelnie arra, hogy mit és hova ültet el.