A kamara szerint egyszerre vannak pozitív és negatív jelek is, de elindult a fejlődés a megyében is. Pécsett a következő évek során a volt Áper-laktanya területén alakíthatnak majd ki egy modern technológiai-ipari parkot – ez derült ki az idei Baranya Gazdaságának Napja alkalmából rendezett konferencián.
Immáron három éve annak, hogy a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara minden év júniusának első szerdáját a Baranya Gazdaságának Napjává nyilvánította. Ahogy a megelőző években, a kamara pécsi székházában megtartott idei konferencián is szakmai, társadalmi és üzleti témákat érintve vizsgálták az előadók a megye gazdasági folyamatait, helyzetét, változásait és a vállalkozások versenyképességét.
Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntőjében a baranyai gazdaság helyzetéről elmondta, hogy elindult, illetve tart a fejlődés a megyében, noha – mint mondta – a folyamatban pozitív és negatív tényezők egyaránt jelen vannak.
– Még nem dőlt el, hogy Baranya fel tud-e csatlakozni az országos és az uniós átlaghoz, vagy végleg leszakadó megye lesz. Ez egy nagyon kemény kérdés, a problémák megoldásában pedig a vállalkozóknak óriási felelőssége van, ahogy a közintézményeknek, önkormányzatoknak, egyetemeknek is. Köztük kell megteremteni azokat a hatékony együttműködési lehetőségeket, melyek a fejlődő városokat jellemzik. Ennek érdekében sokat kell változnunk, meg kell tanulnunk egymás érdekeit tolerálni – mondta.
Hangsúlyozta, hogy a megye gazdaságának az értékteremtésre és a termelésre kell fókuszálnia, mivel ez adna lehetőséget arra, hogy például az oktatási és egészségügyi rendszerbe egyre több helyi forrás jusson. Ebben a folyamatban pedig a Pécsi Tudományegyetem kiemelt szerepet játszik.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere – aki a konferencián Pécs gazdaságáról tartott előadást – az esemény kezdete előtt lapunknak elmondta, hogy polgármesteri időszaka alatt a város gazdaságának változásait három szakaszra lehet bontani. Az első, 2009-től 2013-ig terjedő szakasz az Európa Kulturális Fővárosa program és az ahhoz kapcsolódó fejlesztéseket foglalja magában. Ezt követően azt a nem könnyű helyzetet kellett kezelni, hogy az EKF-program során felépült intézményeket miként tudja a város működtetni. Miután ennek a megoldása sikeresen megtörtént – folytatta a városvezető –, következett a második szakasz, mely a Modern Városok Programban megvalósult fejlesztéseket és a Pécsre érkező cégek igényeinek kielégítését, ezeknek a cégeknek a fogadását, valamint a meglévő pécsi iparágak fejlesztésének támogatását foglalja magában.
– Most a harmadik szakaszban vagyunk. Ez két pillérre épül, egyrészt arra, hogy az egyetem kapacitásait kihasználva fejlesszük a pécsi ipari ágazatokat. Másrészt egy hosszú távú fejlesztési elképzelés is van: a jelenleg magánkézben lévő volt Áper-laktanya területén egy modern ipari-technológiai park kialakítása, melynek a tervezési munkái már zajlanak. Ez a park kifejezetten a modern technológiákkal foglalkozó cégek, kutatóbázisok, az ezen a területen működő kis- és középvállalkozásoknak, valamint nagyvállalatoknak kialakított helyekből állna – mondta a polgármester.
Az eseményen a megye városainak polgármesterei és a megyei üzleti közösség képviselői mellett többek között részt vett még Herbály István a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, Duan Jielong a Kínai Népköztársaság nagykövete, Madaras Zoltán, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, Kiss Tibor, a Biokom Nkft. ügyvezető igazgatója, és Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem leendő rektora is.