Sokan ismerik Pécsett, a Hősök terén álló bányászemlékművet, amely mégis különleges a maga nemében: az I. világháború bányász áldozataira is emlékeztet. Az első nagy világégés befejezésének 20. évfordulóján avatták, és utólag már tudjuk, közelgett a II. világháború…
1938-ban, kereken 80 esztendeje avatták fel Mecsekszabolcson a bányászemlékművet, amely ma már Pécs közigazgatási területéhez tartozik. Ahogy az MTI erről akkori tudósításában írt:
„Fényes ünnepségek közepette leplezték le a Pécs melletti Mecsekszabolcs főterén a világháborúban hősi halált halt pécskörnyéki bányászok emlékművét. A hősi emlékmű, amely Szomor László alkotása, járógránitból készült, kardra támaszkodó Patrona Hungáriaét ábrázol, balján kézigránátot dobni készülő harcossal, jobbján égő Dawy-lámpát tartó bányásszal.”
A szobor valóban különleges, számos okból: nem bronzból vagy kőből készült, hanem sómázas pirogránitból, és természetesen a Zsolnay-gyár kiválósága. Szomor László alkotása egy szabálytalan piramis alakú, fonolit kőből álló talapzaton áll. A három alak különböző: Patrona Hungariae, azaz Magyarország védőasszonya, oltalmazója a főalak, mellette egy bányász, illetve egy katona, utóbbi jól ismert más I. világháborús emlékművekről.
Az avatóünnepség 1938-ban készült képén azonban nem lehet nem észrevenni egy nagy horogkeresztes zászlót. Közelebb vihet a kérdés megoldásához, ha megnézzük, mi volt az emlékmű felirata:
„A bányaművek hőseinek emlékére, akik a haza becsületéért és hivatásbeli kötelességük teljesítése közben életüket áldozták. Emeltette az Első Dunagőzhajózási Társaság 1938. június 8.”
A Dunagőzhajózási Társaság (DGT), amelynek elévülhetetlen érdemei vannak a Pécs környéki bányák fejlesztésében, eredetileg osztrák-magyar illetőségű cég volt, még a monarchiában alapították. 1938 márciusában azonban a német hadsereg bevonult Ausztriába, lezajlott az Anschluss, ezzel a DGT egycsapásra német társaság lett. Olyannyira, hogy egyszerűen betagolták egy náci óriásvállalat, a Hermann Göring Werke kereteibe. Ha pedig tudjuk azt is, hogy Adolf Hitler ekkorra már lecseréltette a korábbi birodalmi német zászlót a horogkeresztesre, összeáll a kép, miért is lengett az avatóünnepségen a náci jelkép.
A Hősök terei alkotásnál korunkban is tartanak megemlékezéseket Pécsett, és tudjuk, a szoborcsoportnak semmi köze a nácikhoz. A megemlékezéseken azokra a bányászokra gondolnak az összegyűltek, akik értelmetlen háborúban vagy munkájuk végzése közben veszítették életüket.
Felhasznált források: Fortepan, Pécs Lexikon, kozterkep.hu, Huszár Zoltán: Pécs és a Dunagőzhajózási Társaság