Hirdetés

Pécs levegőminőségének javításban nagy segítséget jelentenek a HungAIRy LIFE integrált projekt keretében elindított fejlesztések. A több éve zajló, több tématerületet érintő zöldprogram aktualitásait Szénásy Luca önkormányzati ökomendzser foglalta össze lapunknak.

Okosparkolás

A 2022 augusztusában kiépített pécsi okosparkolási rendszer intelligens szenzorokkal figyeli a parkolóhelyeket, és valós időben közvetíti az adatokat az erre a célra fejlesztett mobilalkalmazás felhasználóinak. A HungAIRy LIFE integrált projekt keretében a belváros kritikus pontjain elhelyezett több mint 710 szenzornak köszönhetően a parkolóhely-keresés már nem okoz akkora fejfájást, emellett pedig a város levegőminősége is javult a kevesebb körözésnek köszönhetően. A Biokomnál folyamatosan gyűjtik a tapasztalatokat és adatokat, a jövőbeni tervek között pedig szerepel a rendszer kiterjesztése más városrészekre is.

Zöldkataszter

A projekt keretében pár éve indult a pécsi zöldfelületek szisztematikus nyilvántartásba vétele, azaz az úgynevezett zöldfelületi kataszter. A felmérést végző szakemberek négy – a Biokom kezelésében lévő – városi területen dolgoznak: az első ütemben a nyugati és uránvárosi területeket fedték le, a második ütemben a déli területeket, a harmadikban a belvárost, a negyedikben pedig a keleti városrész zöldterületeit mérik fel. A csapat ütemterv szerint, lépésről lépésre halad, jelenleg már a harmadik, belvárosi ütem végéhez közelítenek.

Beltéri levegőminőség-monitorozás

A projekten belül elindult a városi oktatási intézmények levegőminőségét figyelő szenzorrendszer közbeszerzési eljárása is. A beruházás célja egy beltéri levegőminőség javítására irányuló figyelőrendszer kiépítése, valamint a rendszer által mért adatok kiértékelése és a szellőztetési protokollok kialakítása. A programban résztvevő 6 intézményben Szénásy Luca folyamatosan tart előadásokat a beltéri levegőminőség javításának fontosságáról.  

Épületenergetika

A projekt épületenergetikai alprogramjának célja, hogy felmérjék a lakóépületek energiafelhasználásának csökkentési lehetőségeit, továbbá, hogy egy olyan útmutató készüljön a vizsgált épületekben élők számára, ami mind az önkormányzatnak, mind pedig a lakóknak is hasznos. A közbeszerzési eljárás várhatóan szeptember 15-én indul.

A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Hirdetés