Ma Magyarországon körülbelül 2 millió szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőberendezést használnak, de egyáltalán nem biztos, hogy ezek az eszközök jók, illetve környezetbarátak.
Magyarországon a települések levegőminőségét a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés határozza meg: az elmúlt másfél évtizedben a háztartások hozzájárulása az ország kisméretű szállópor-kibocsátásához 50 százalékról 70 százalékra növekedett. Többek között ezért is lehet az, hogy Pécsett a fűtési szezonban a szálló por koncentrációja kiugró értékeket mutat. Ekkor beszélhetünk szmogról.
Épp ezért fontos foglalkozni azzal, hogy mivel és hogyan fűtünk. Már csak azért is, mert a szmogban felgyülemlett szennyező anyagok tartós, hosszú távú belélegzése fokozott egészségügyi kockázattal járhat. Csak egy adat: hazánkban évente több mint 14 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezés miatt, ebben pedig nagy szerepe van a nem megfelelő minőségű tüzelőanyaggal, valamint a hibás fűtési technikákkal történő fűtésnek.
A HungAIRy LIFE integrált projekt szemléletformáló cikkeire és plakátjaira épülő cikksorozatunkban az elkövetkező pár hét során részletesebben ki fogunk térni a szilárd tüzelés helyes és helytelen (kifejezetten káros) alapanyagainak bemutatására, valamint a füstmentes, környezetbarát fatüzelés elengedhetetlen technikáira, elsőként azonban érdemes körülhatárolni, hogy milyen egy jó tüzelőberendezés, és melyek a jelenleg beszerezhető, leginkább környezetbarát típusok.
Ma Magyarországon körülbelül 2 millió szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőberendezést használnak, de egyáltalán nem biztos, hogy ezek az eszközök jók is. Ahhoz, hogy jól válasszunk, az első lépés természetesen az, hogy a megfelelő, környezetbarát berendezés kiválasztásában (és beüzemelésében) egy szakember véleményét kérjük ki. A legfontosabb szempontok, amelyeket ezen a területen figyelembe kell vennünk:
- Válasszunk minél nagyobb hatásfokú berendezést.
- A fűtőeszköz lehetőleg rendelkezzen öko-tűztérrel.
- Magától értetődő, de semmiképp ne feledkezzünk meg a berendezés rendszeres karbantartásról sem! Épp ezért jó, ha könnyen tisztítható eszközt szerzünk be.
Most pedig nézzük, melyek a környezetbarát fűtőkészülékek:
Pelletkazán: A pelletkazán a szilárd tüzelésű kazánok azon fajtája, amely biomasszából, fenyő vagy bármilyen más fajta faipari melléktermékéből (forgács, fűrészpor, kisebb fahulladékdarabok) készített pellet elégetésével fűt. A pelletégetőben található csiga folyamatosan és automatikusan adagolja a forgácsot vagy pelletet. Az égéshez használt levegőt egy ventilátor biztosítja. Rendkívül környezetbarát fűtési módszer, mert újrahasznosított alapanyagokat használ el, valamint károsanyag-kibocsátása is alacsony, köszönhetően szabályozott működésének.
Faelgázosítós kazán: A faelgázosító kazán magas hatásfokú és környezetbarát, megbízható fűtőkészülék. A faelgázosító kazánok is olyan vegyestüzelésű kazánok, amelyekben szabályozott körülmények között történik az égés. A működésük lényege, hogy két égéskamrával rendelkeznek. A felső kamrában történik a fával való tüzelés, ekkor egy tökéletlen égés jön létre, ilyenkor még éghető gázok keletkeznek. Ezeket átvezetik a másodlagos égési kamrába, ahol tovább égetik. A megtakarítás abból keletkezik, hogy sokkal hosszabb az égési idő, mint a hagyományos vegyestüzelésű kazánok esetében, ezáltal értelemszerűen kevesebbszer kell tüzelni. A másik óriási különbség ebből ered: 90 százalékkal kevesebb az égés közben keletkező salakanyag, ami a tökéletesebb hasznosításnak köszönhető.
Hőcserélős kandalló: A nem megfelelő hőcserélő nagyban ronthat a fűtésrendszer hatásfokán. Hatékony hőcserélővel csökkenthetjük a szükséges energiahordozók mennyiségét, ezáltal kevesebb üvegházhatású gázt termelünk, tehát óvjuk pénztárcánkat és vele együtt a környezetünket is. A hőcserélők működéséről itt olvashatnak bővebben.
Kályha: A kályha egyik nagy előnye, hogy rendkívül takarékos. A hagyományosan épített kályhákat már nem engedélyezik az Európai Unió országaiban, kizárólag a külső levegőztető rendszerrel ellátott öko-tűztérrel építetteket. Ezek hosszú távon olcsóbbak, gazdaságosabbak. Az ilyen tűztérrel felépített kályha károsanyag- és szállópor-kibocsátása minimális. Egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy külső levegőre köthető, az égéshez szükséges levegőt tehát elkülöníti a ház belső légterétől.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.