Második ivóvízbázisát nyitotta meg Kenyában a Máltai Szeretetszolgálat, a tiszta és egészséges ivóvizet biztosító első központot még márciusban, Nairobi Kibera nevű városrészében adták át.
Az új bázist október végén vehették birtokukba a jótékonysági szervezetnek köszönhetően Mombasa város legnagyobb nyomortelepének lakói. A tiszta vizet biztosító létesítményben nyolc vécé és nyolc zuhanyzó található, az épület falára szerelt vízcsapokból pedig ivóvizet tudnak venni az ott élők – mondta el Győri-Dani Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke az MTI-nek.
„Ezeken a nyomortelepeken nincsen elérhető tiszta ivóvíz, a Bangladesh nevű telepen pedig korábban egyetlen hasonló segítő szolgáltatás sem volt. A helyi 30 ezer fős közösségnek egy ilyen központ óriási érték, hiszen minimális áron juthatnak tiszta és egészséges ivóvízhez” – fejtette ki az alelnök.
Az építménynek két bejárata van, az egyiket a nők, a másikat a férfiak használják. A létesítmény frontoldalára az épület belsejéből nyitható vízcsapokat szereltek fel, ezekből tudnak vizet hazavinni a lakosok. A ház vízellátását két, egyenként 10 köbméteres tartály biztosítja, amelyekbe vezetéken keresztül érkezik a víz.
„A bádogvárosokban a legnagyobb baj az, hogy nincs hova bekötni a vezetékes vizet, így ezt a telepen lakók illegális árusoktól kénytelennek beszerezni. Ezek a csoportok megcsapolják a földben futó vezetékeket, és ezzel az erősen szennyezett vízzel kereskednek az emberek között” – részletezte Győri-Dani Lajos.
A telepen élők olcsón, a feketepiacon kifizetett összeg harmadáért vehetik igénybe a központ szolgáltatásait. A keletkező bevételből a vezetékes víz előfizetését, a létesítmény fenntartásának költségét és a három fős kezelő személyzet bérét fedezik.
Az alelnök elmondta, hogy a nairobi intézmény visszajelzései pozitívak, a közösség működteti és használja a szanitációs központnak nevezett létesítményt, és március óta már mérhető javulást tapasztalnak: az öt év alatti gyerekeknél például jelentősen csökkent a vérhas és a kolera fertőzöttsége, valamint a személyi higiéniához köthető fertőzések és betegségek száma.
A szeretetszolgálat tervezi újabb kelet-afrikai bázisok létrehozását, de elsősorban a már meglévő két létesítmény karbantartására és fejlesztésére összpontosítanak.
A mombasai projekt 20 millió forintból valósult meg, ennek felét a Külügyminisztérium pályázati forrásból biztosította, a másik felét célzott támogatásból fedezte a szolgálat.