-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzóna„Huszonkét éve vár erre a megye”

„Huszonkét éve vár erre a megye”

Pozitív, s hosszú ideje várt állapot jön létre azzal, hogy a jövőben a megyei önkormányzat intézményfenntartó funkciója megszűnik, s a területi forráselosztás szervévé válik – mondta Hargitai János, az intézményeket megöröklő kormányhivatal vezetője szerdán Horváth Zoltán megyei közgyűlési elnökkel közösen rendezett sajtótájékoztatóján.

Mint azt Hargitai János elmondta, a várhatóan ősszel a Parlament elé kerülő új önkormányzati törvény értelmében a megyei önkormányzatok megszabadulnak intézményfenntartói szerepüktől, s egy valódi reform segítségével létrejön az állami és önkormányzati feladatmegosztás egy új rendszere.

„A megyei önkormányzatok az utóbbi hosszú években egyre több feladatot kaptak az államtól, egyre fogyatkozó forrás mellett. Mindez odáig vezetett, hogy a megyei testületek már csak bankok által nyújtott kölcsönökből tudták magukat finanszírozni” – így Hargitai János. A kormányhivatal vezetője hozzátette: januártól az összes, ma megyei fenntartás alatt működő intézmény és társaság a kormányhivatalhoz kerül, s finanszírozásukat is az állam vállalja át. Egyedül a három fenntartó által üzemeltetett Tudásközpont átalakulása várat magára. Ezzel együtt a kormány rendezi az önkormányzatok összes adósságát is.

Horváth Zoltán megyei közgyűlési elnök ez utóbbival kapcsolatban elmondta: jelenleg 7,2 milliárd forintos kölcsöne van Baranyának. Ez fejlesztési hitelből, kötvényekből és likvid hitelből áll. Hozzátette: a ma meglévő, több tízezer embernek szolgáltatást nyújtó tizenhárom intézményükben most 1451-en dolgoznak. A januári változások után ezek változatlanul működnek tovább, ám a fenntartói szerepet az állam vállalja át, s az ezek működtetéséhez eddig biztosított forrásokat is megvonja.

A megyei önkormányzat a jövőben területfejlesztési szerv lesz. Segítségével osztja szét az állam a központi és uniós fejlesztési forrásokat. „Egészen a rendszerváltozás óta, azaz lassan huszonkét éve várunk arra, hogy a középszintű irányítás megkapja ezt a feladatot. A változással az önkormányzat a döntéshozatali rendszerben megkapja a megfelelő súlyt” – mondta Hargitai János.

Újságírói kérdésre elhangzott: a kormányhivatal bizonyos intézményeket január után továbbad a települési önkormányzatoknak. A levéltár és a gyermekvédelmi intézmények mindenképpen a hivatalnál maradnak, ám a többi szervezet sorsa jövőre dől el. Egyes múzeumokat például a települések működtethetnek, s ugyanez várható a szociális intézmények esetében is.

Horváth Zoltán megjegyezte: a jövőben a megyei közgyűlés összetétele is változik. A járások felállásával például biztosítják, hogy az egyes járások vezetői automatikusan a testület tagjaivá váljanak. Az bizonyos, mondta, hogy a népképviselet kiegyensúlyozott lesz az „új megyén”.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő